ELVIS CENTRUM

International Centre Of Elvis Presley

  • Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-09-07 18:02:50

Max
panna
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 1350

ELVIS IS BACK! - FTD "SPECIAL" 2 CD EDITION

http://www.elvisnews.com/images/coverart/big/cd_elvisisback2005.jpg

Długo zbierałem sie do napisania recenzji wydawnictwa "ELVIS IS BACK!", wznowionego przez FTD i wytłoczonego na dwóch pięknych krążkach. Dziś postanowiłem nadrobić zaległości i przedstawić Wam zawartość tych CD jak również przypomnieć te wyjątkowe sesje z roku 1960.... Pozwolę sobie omawiać piosenki według tego jak były nagrywane na poszczególnych sesjach a nie tak jak zostały zamieszczone na płytach - będzie bardziej czytelnie Życzę milej lektury!

Piosenki do tego albumu zostają nagrane podczas pierwszej po wyjściu Elvisa z wojska sesji nagraniowej. Biorą w niej udział:

RCA's Studio B, Nashville
Producenci: Steve Sholes i Chet Atkins
Inzynier dzwieku: Bill Porter

Muzycy:
Gitary:Scotty Moore; Elvis Presley
Bas:Bob Moore
Bass Elektryczny:Hank Garland
Bebny:D.J.Fontana; Murrey "Buddy" Harman
Pianino:Floyd Cramer
Wokal towarzyszacy:The Jordanaires (Hoyt Hawkins; Neal Matthews; Gordon Stoker; Ray Walker)


SESJE MARCOWE:

20 Marca 1960; 20:00-24:00
Make Me Know It
- pierwsza nagrana w cywilu piosenka była kompozycja Otisa Blackwella. Swietny rock'n'rollowy kawałek doskonale nadawał się na piosenkę otwierającą album. Elvis nagrał go za dziewiętnastym podejściem. Z początku miał niewielkie trudności, ale sprawiła to zapewne dwuletnia przerwa w spiewaniu jak i sam utwór, który do prostych nie nalezy.
Na krazkach FTD mozemy posluchac alternatywnych podejsc z numerkami: 1; 3; 9*, 10*, 11; 17, 18.

Solider Boy - piosenka można śmiało powiedzieć z wątkiem autobiograficznym. Utwór napisany przez Davida Jonesa i Theodore Williams Jr. W roku 1955 był to hit zespołu Four Fellows i z ich wykonania Elvis musiał zapamiętać ta piosenkę. Wrócił do niej podczas swojej służby w wojsku, w zaciszu domowych katów co na nasze szczeście zostało udokumentowane i nagrane na taśmach.
Wersje studyjną nagrał za piętnastym podejściem. Bogato ilustruje nam przebieg tej rejestracji płytka FTD: takes 1; 2*;3*;7; 9*;10.

0:30 - 3:30
Stuck On You - spółka autorska Aaron Schroeder/ S. Leslie McFarland stala sie autorem pierwszego wydanego po wojsku singla Presleya. Ich rythm'n'bluesowa kompozycja "Stuck On You" została zamieszczona na stronie A.
Presley zarejestrował ten kawałek za trzecim podejściem. Na krążkach FTD mamy kompletny materiał z tego nagrania: alternate takes 1-FS, 2.

Fame And Fortune - Fred Wise i Ben Weisman to autorzy Strony B omawianego wyżej singla. Tym razem jednak Elvis zamienia się w balladzistę...zupełnie nowe dojrzale brzmienie. Piosenka okazuje się być jedynie przedsmakiem tego co ma nadejść na sesjach kwietniowych i jednocześnie zapowiedzią NOWEGO ELVISA !
Elvis nagrywa pietnaście takes tej ballady. Wersja master to spliced (czyli mix) podejścia numer 14 i 15.
A oto co oferuje nam wydawnictwo FTD: alternate takes 2;4*,5.

4.00 - 7.00
A Mess Of Blues - uznana spółka pisząca dla Elvisa, Doc Pomus i Mort Shuman to autorzy kolejnego bestselleru marcowej sesji. Ta R'n'B kompozycja zostala zarejestrowana przez Elvisa za piatym razem i kilkakrotnie zmieniała swoje tempo.
Utwór wchodzi na strone B singla wydanego w lipcu 1960 roku. Piosenka dochodzi do pozycji nr.32.
Na plytach FTD oprócz wersji master mozemy posluchac alternate takes: 1; 2*; 3*.

It Feels So Wright - i chciało by się powtórzyć za Elvisem..."czuje sie tak dobrze" kiedy słucha się tego bluesa skomponowanego przez spółkę Fred Wise/Ben Weisman. Piosenka weszła w skład albumu IS BACK! i świadczy o tym jak bardzo zróznicowana byla jego zawartość.
Presley nagrywa ten utwór za piatym razem. Wydawnictwo FTD oferuje nam do posłuchania takes: 1; 4*; 3

*(tutaj jako wyjaśnienie można podać, ze w książce Joe Tunziego "Elvis Sessions II" czytamy, ze cztery ostatnie piosenki a wiec Stuck On You - It Feels So Right zostały nagrane 21 marca 1960. Prawdopodobnie Tunzi kierował się tym, ze piosenki zostały zarejestrowane po północy. Ernst Jorgensen w "A Life In Music - The Complete Recording Sessions"przyjal zas za date nagrania termin rozpoczecia sesji i stad wynikła różnica..)

Dalszy materiał z płyty ELVIS IS BACK! zrealizowano podczas sesji kwietniowych tego samego roku.

SESJE KWIETNIOWE:

RCA Studio B, Nashville
Producenci:Steve Sholes i Chet Atkins
Inzynier dzwieku:Bill Porter

Muzycy:
Gitary:Scotty Moore; Hank Garland; Elvis Presley
Bas:Bob Moore
Bebny:D.J.Fontana; Murrey "Buddy" Harman
Pianino:Floyd Cramer
Saksofon:Homer "Boots" Randolph
Wokal Towarzyszacy:The Jordanaires (Gordon Stoker; Hoyt Hawkins; Neal Matthews; Ray Walker)
Harmony Vocal:Charlie Hodge (tylko w utworze "I Will Be Home Again")

3 kwietnia 1960, 19:30 - 24.00

Fever
- moim zdaniem najbardziej zmysłowy i erotyczny utwór jaki kiedykolwiek zostal zarejestrowany przez Elvisa i zaryzykuje stwierdzenie, ze przez kogokolwiek!Autorami tego dziela sa John Devenport i Eddie Cooley. Prawdziwe nazwisko pierwszego twórcy jest jednak inne...Otis Blackwell, który ten utwór pisał pod pseudonimem.
Niezwykle surowa aranżacja na perkusje i bas szybko stala sie klasykiem Presleya i jedna z ulubionych piosenek publiczności. W latach siedemdziesiątych Elvis bardzo często wracał do tego numeru na swoich niezapomnianych koncertach.
W studiu Elvis potrzebuje czterech podejść do utrwalenia na taśmie wersji master. Na wydawnictwie FTD slyszymy alternate takes: 1;2*;3*-“f---” at end taken out.

Like A Baby - znowu bluesowe klimaty. Tym razem kompozycja Jesse Stone'a. Nagrana za szóstym podejściem. Krążki Follow That Dream Label przedstawiają nam podejścia z numerkami: 1-FS/BD*; 2; 3; 4*.

http://img148.imageshack.us/img148/8175/linie40.png


http://i17.photobucket.com/albums/b82/Charmed31/Elvis%20Presley/tcb_elvis_gif.gif

Offline

 

#2 2009-09-07 18:03:24

Max
panna
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 1350

Re: ELVIS IS BACK! - FTD "SPECIAL" 2 CD EDITION

]It's Now Or Neper - utwór którego przedstawiać nie trzeba nikomu. Presleyowska wersja włoskiego "O Sole Mio".
Jako ciekawostkę napisze w tym miejscu tylko tyle, ze utwór ten Elvis zaśpiewał juz rok wcześniej w zaciszu swojej niemieckiej posiadłości. Wtedy śpiewał go pod tytułem "There's No Tommorow" (Platinum Collection-A Life In Music 4CD Box). Presley znal ta wersje z singla, którego mial w swojej kolekcji w Graceland. Na stronie A znajdowało się nagranie...."Down In The Alley".
Angielski tekst do wersji z kwietnia 1960 roku napisali Aaron Schroeder i Wally Gold.
Do nagrania wersji master Elvis potrzebował czterech podejść. FTD zaprezentowało nam wszystkie takes: 1; 2; 3; 4*.
Tym nagraniem Presley dowiódł, ze nawet śpiewanie arii operowych nie stanowi dla niego żadnego problemu.
"It's Now Or Never" zostało Strona A singla wydanego w lipcu 1960 roku (Strona B to "A Mess Of Blues") i szybko dotarlo do pozycji No.1!Singiel zyskuje status PLATYNY !

0:45 - 3:45
The Girl Of My Best Friend - Beverly Ross/Sam Bobrick to autorzy kolejnego przeboju nagranego podczas tamtej wyjątkowej nocy. Tym razem wybór padł na lekka aczkolwiek przyjemna piosenkę pop. Elvis zarejestrował ja za dziesiątym razem. Z początku słyszymy jak kilkakrotnie zmienia jej tempo.
FTD zawiera próbne podejścia: 2*; 4*; 5*; 6; 9.

Dirty, Dirty Feeling - spółka autorska: Jerry Leiber i Mike Stoller, wykonawca: Elvis Presley czyli nic dodać nic ująć...rock'n'roll w najczystszej postaci!Tak najkrócej można opisać kolejna nagrana tamtej nocy piosenkę.
Ale żeby było ciekawiej...piosenka zostaje napisana dla potrzeb scieżki dźwiękowej filmu KING CREOLE z 1958 roku choc nigdy w nim nie zostaje użyta... Elvis powraca do niej dwa lata później i nagrywa ja za czwartym podejściem. Na krążku FTD możemy posłuchać alternatywnych podejść z numerkami 1; 2*,3*-sp last chord from 4/m.

Thrill Of Your Love - Stanley Kesler jest autorem kolejnego kawalka z najbardziej oklaskiwanego albumu Presleya z lat sześćdziesiątych. Jedna kompozycja Keslera znalazła się juz na płycie Elvisa i była to również ballada, "Playing For Keeps" z albumu ELVIS z 1956.
Presley nagral "Thrill Of Your Love" za trzecią próbą. Takes 1,2*,1-PB - to oferta FTD.

I Gotta Know - jedna z moich ulubionych piosenek z tej sesji. Napisała ją spółka P.Evans/M. Williams. Typowa piosenka pop zarejestrowana wcześniej przez angielska gwiazde rock'n'rolla Cliffa Richarda. Elvis wygłupiał się z tym utworem przez dziesięć minut i za drugim podejściem nagrał wersje master. Na FTD mamy kompletny materiał dotyczący tego nagrania: Take 1*; 2 (master)
Piosenka wchodzi w sklad singla z listopada 1960 roku jako STRONA B. Na liście przebojów dociera do pozycji numer 20.


http://www.elvisnews.com/images/coverart/big/cdsingle_areyoulonesometonight.jpg

4:00 - 7:00
Such A Night - piosenka właściwie podsumowująca to co działo się w studiu. Doskonały rock'n'roll początku lat sześćdziesiątych skomponowany przez Lincolna Chase. Na końcu utworu zarówno muzycy jak i sam Elvis dają upust swoim emocja...Ci którzy jeszcze nie słyszeli niech szybko biegną po płyty bo warto!
Piec prób potrzebnych bylo do utrwalenia wersji master. Na krazkach FTD mozemy posłuchać podejścia nr. 1; 2; 3; 4*/5-sp.

Are You Lonesome Tonight?/b] - pierwsza wersja tej piosenki została nagrana w 1926 roku (jak pisze Pan red. Mann). Elvis najwyraźniej zapamiętał ją. Kompozytorami jednego z największych klasyków króla rock'n'rolla była spółka autorska Roy Turk/Lou Handman.
Elvis rejestruje prawdopodobnie piec podejść do tego utworu. Na wersje master składa się jednak mix próby 5 i ostatnich chwytów innego, niezidentyfikowanego take.
Blaszki FTD zawierają takes: 1; 2; 4*-FS; 3*, wp 1/2-sp*
"Are You Lonesome Tonight?" staje się strona A singla z listopada 1960 (Strona B "I Gotta Know") i błyskawicznie staje sie kolejnym numerem 1! Singiel zyskuje status PODWÓJNEJ PLATYNY !!

[b]Girl Next Door Went A' Walking
- Bill Rise/ Thomas Wayne to kompozytorzy wyjatkowo udanej kompozycji rock'n'rollowej pochodzącej z albumiku IS BACK!. Widać, ze również Elvisowi nagrywanie jej sprawia przyjemność. Kilka razy myli tekst, ale tez trudno wyczuć czy to żart z jego strony wymierzony w stronę zespołu czy faktyczna pomyłka....?Koniec końców za czwartym razem udaje się nagrać wersje master. Na kolekcji CD FTD możemy sobie wysłuchać wszystkich próbnych podejść do tej piosenki: 1; 2; 3; 4 (master).

I Will Be Home Again - trio autorskie Benjamin/Leveen/Singer skomponowało piękną balladę, która pozwoliła sie wyśpiewac "dwóm przyjaciołom z wojska". Drugim głosem zaśpiewał z Elvisem Charlie Hodge, którego Elvis poznał podczas służby w wojsku. Od tej pory Charli wspomagał Elvisa wokalnie zarówno w studiu jak i podczas koncertów...
Cztery podejscia i na taśmie zostaje utrwalona wersja końcowa. FTD nie zawiera żadnych alternatywnych ścieżek.

Reconsider Baby - Lowell Fulsom został autorem najlepszego bluesa strowanego w historii muzyki rozrywkowej. Fenomenalne i powalające wykonanie Elvisa, porywająca solówka na saksofonie "Bootsa" Randolpha, o której krytycy muzyczni "pieją" w swoich esejach...Słowem utwór przy który można zedrzeć nawet na CD !
Elvis nagrywa utwór za drugim razem. Niestety FTD nie wysiliło się i tym razem żeby zamiescić nie publikowany do tej pory take 1, szkoda.....

Overdub Session:
RCA Studio B, Nashville
Producenci:Steve Sholes i Chet Atkins
Inzynier dzwieku:Bill Porter

Muzycy:
Pianino:Floyd Cramer
Perkusja:Murrey "Buddy" Harman


5 kwietnia 1960

It's Now Or Neper - po wyjściu Elvisa ze studia do gotowego juz nagrania zostaja dograne partie instrumentalne. Tak zmontowany utwór wchodzi w skład singla.

http://www.elvisnews.com/images/coverart/big/cdsingle_nowornever.jpg

Podsumowując wydawnictwo FTD. Pomimo braków pod koniec, płyty zasługują na piątkę z dużym plusem. Jakość dźwięku powala na kolana i sprawia, ze czujemy się jak w studiu nagraniowym. Pozostaje również kwestia doboru alternatywnych ścieżek. Mnóstwo nie prezentowanego wcześniej materiału (oficjalnie) zachęca każdego fana do sięgnięcia po to wydawnictwo. U mnie stoi ono juz na półeczce i jestem z niego bardzo zadowolony...

Mariusz Ogiegło Prezes FCEP Raised On Rock

http://img148.imageshack.us/img148/8175/linie40.png


http://i17.photobucket.com/albums/b82/Charmed31/Elvis%20Presley/tcb_elvis_gif.gif

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting 1.2.13
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo