ELVIS CENTRUM

International Centre Of Elvis Presley

  • Nie jesteś zalogowany.
Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#1 2009-09-19 17:22:56

Max
panna
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 13592

Double Trouble Sessions - FTD Review

http://www.elvisnews.com/images/coverart/big/cd_doubletrouble.jpg

Ostatnią z filmowych płyt jaką na rynek skierowało wydawnictwo FTD/BMG/RCA była płyta zawierająca ścieżkę dźwiękową do "Double Trouble". Film zrealizowano dla potrzeb wytwórni Metro Goldwym Mayer (MGM) a nagrań dokonano w Radio Recorders i MGM Studios Recording Stage w Hollywood w dniach od 28 do 30 czerwca 1966 roku.

W nagraniach udział wzięli:

Producent MGM: Jeff Alexander
Inżynierzy dźwięku: Dave Weichman (Radio Recorders)
Nieznany (MGM Studios Recording Stage)

Muzycy:
Gitary: Scotty Moore, Tiny Timbrell, Charlie McCoy
Charmonijka:Charlie McCoy
Gitara basowa: Bob Moore
Bębny:D.J Fontana, Buddy Harman
Pianino:Floyd Cramer
Gitara stalowa:Pete Drake
Saksofon:Boots Randolph
Puzon:Richard Noel
Wokal towarzyszący: The Jordanaires


Instrumety dograne później:
Gitara:Mike Deasy
Gitara basowa:Jerry Scheff
Bębny:Toxey Sewell
Saksofon:Michael Handerson, Butch Parker


28 czerwca, 19.00 - 24.00; 1.00-2.45. Radio Recorders
Sesja rozpoczyna się od utworu, o którym można zaryzykować stwierdzenie, że ma bardzo europejskie brzmienie i wybija się sporo ponad przeciętność bardzo miernego materiału zrealizowanego na potrzeby tego filmu.
City By Night - autorami tego bluesa są panowie Giant/Baum/Kaye. Pierwszego dnia w studiu zostaje zarejestrowany tylko podkład muzyczny, który zostaje utrwalony za trzecim podejściem. Elvis podkłada swój wokal w studiach MGM w dniu 30 czerwca i robi to za piątym podejściem.
Na kompakcie FTD słyszymy: alt. take 3/10
Następnie zrealizowano balladę

Could In Fall In Love - autorem piosenki jest niejaki Randy Starr, a o samej piosence nic wiecej niestety powiedziec lepszego nie można..jest 'nijaka'. Presley rejestruje wersję master za szóstym podejściem.
FTD oferuje nam do posłuchania: Could I Fall In Love (Take 6, Undubbed master), Could I Fall In Love (Harmony take 1).

There's So Much World To See - kompozycja Sida Teppera i Bena Weismana. Ta wersja była długo nie wydawana. Ukazała się na wydawnictwie FTD "Silver Screen Stereo" i to był chyba jej debiut jeśli chodzi o oficjalne wydania. W tej wersji ballada ta jest dużo szybsza niż jej filmowa odpowiedniczka. Elvis rejestruje ją za dziesiątym podejściem i to właśnie podejście mamy na CD FTD. Osobiście tysiąc razy wole słuchać tego wykonania niż oficjalnego odpowiednika

There's So Much World To See - autorzy ci sami co wyżej. Zmienia się jedynie aranżacja. Niestety na gorsze. Elvis też musiał nie być zachwycony ponieważ zakończył nagrywanie tej wersji po pierwszym podejściu.

Long Legged Girl (With The Short Dress On) [1st version] - w założeniu kompozytorów J.L.McFarlanda i W. Scotta, to miała być świetna rockowa kompozycja. Niewiele z tego wyszło niestety. Fakt, piosenka wybija się nieco ponad poziom nagranego wówczas materiału, ale totalnie ginie na tle innych filomowych dokonań Elvisa. Wersja z numerkiem 1 przeleżała sporo czasu w szufladzie i dopiero teraz po raz pierwszy słyszymy oficjalnie jej master. 28 czerwca zespół nagrał podkład muzyczny za szóstym podejściem do którego Elvis podłożył swój wokal później w studiach MGM.

29 czerwca, 19.00 - 24.00 1.00 - 3.00. MGM Studios Recording Stage

Na początek drugiego dnia sesji zarejestrowano utwór tytułowy.
Double Trouble - kompozycja spółki Doc Pomus/ Mort Shuman niewątpliwie wprawiła niejednego fana Elvisa jak i samego piosenkarza w owe 'podwójne kłopoty' ponieważ jak na renomę jaką wyrobili sobie ci panowie przez lata współpracy z Presleyem to ten utwór nadawał się raczej do kosza..... Został jednak numerem otwierającym słabiuteńki album filmowy. Elvis nagrał tą piosenkę za czwartym podejściem.
FTD oferuje nam do posłuchania wszystkie próbne nagrania: alternate takes 1,2,3 i oczywiście master take 4
Kolejną piosenką jest moje ulubione nagranie z tej płyty:

Baby, If You'll Give Me All Of Your Love - piosenkę napisał Joy Byers. Utrzymana w klimacie dobrego rock'n'rolla lat sześćdziesiątych nadaje się do posłuchania. Godne uwagi i moim skromnym zdaniem dużo lepsze były alternatywne wersje tej piosenki, przedstawione na chociażby na omawianym FTD. Faktem jest, że na oficjalnym albumie znalazło się podejście z numerkiem pięć. Na blaszce FTD z kolei możemy rozkoszować się dźwiękami alternatywnych wersji numer: 2, 3 i 4.

I Love Only One Girl - Sid Tepper i Roy C. Bennett stworzyli piosenkę, której raczej zarzucić nic się nie da. Przez wielu fanów Presleya uznana za najlepszą na tej właśnie płycie. Elvis nagrał ją za drugim podejściem. FTD zaoferowało nam do posłuchania alternate take 1.

[It Won't Be Long - raczej przeciętna kompozycja duetu Sid Wayne/ Ben Weisman. Numer wersji master pozostaje nieznany. Na wydawnictwie FTD zamieszczono alternate takes 1,2,5.

Old McDonald - bez wapienia najgorsza piosenka w całej dyskografii Presleya. Autorem tego "dzieła" jest Randy Starr. Nagrania zespół dokonuje 29 czerwca (take 7), a Elvis dogrywa swój wokal następnego dnia. Na FTD słyszymy tylko wersję master... 
Sesję kończy Elvis nagraniem drugiej wersji piosenki:

Long Legged Girl (With The Short Dress On) [2nd version] - wersja oficjalna, zamieszczona na singlu wraz z utworem "That's Someone You Never Forget" dotarła do 63 pozycji. Weszła również w skład albumu. Ostateczna wersja została zarejestrowana za piątym podejściem. Na płytce FTD zamieszczono następujące próbne wersje tego nagrania: 1,2.

30 czerwca, 19.00 - 24.00, MGM Studios Recording Stage

Tego dnia Elvis podłożył wokal do kilku wcześniej nagranych ścieżek.
City By Night - take 5
Could I Fall In Love - take 4 (harmony vocal)
Old MacDonald - take 2 (beginning only)


14 lipca 1966 roku dograno instrumentalne sekcje do piosenek "City By Night" i "Baby If You'll Give Me All Of Your Love" w MGM Studios Recording Stage.

Skład oryginalnego albumu "DOUBLE TROUBLE" wydanego w czerwcu 1967 roku poszerzono o trzy nagrania z tzw 'złotego' okresu Elvisa. Były to nagrania: "Never Ending" (26.05.1963); "Blue River" (27.05.1963); oraz "What Now, What Next, Where To" (26.05.1963).
Na płytce FTD oczywiście dostajemy je z rewelacyjnie poprawionym dźwiękiem.

Podsumowując. Polecam każdemu tą blaszkę FTD ponieważ zawiera kilkanaście interesujących próbnych takeów. Wiele z nich nie było wcześniej wydanych. Nie zrażajcie się masterami, które znacie z filmu...alternaty są duuuużo ciekawsze

Mariusz Ogiegło Prezes FC Raised On Rock


http://i17.photobucket.com/albums/b82/Charmed31/Elvis%20Presley/tcb_elvis_gif.gif

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting 1.2.13
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo