ELVIS CENTRUM

International Centre Of Elvis Presley

  • Nie jesteś zalogowany.

#1 2012-07-31 07:04:52

Max
panna
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 13592

Pierwsza wielka protestacyjna piosenka Elvisa

Pierwsza wielka protestacyjna piosenka Elvisa
Paul Simpson

http://www.elvis.com.au/presley/uploads/1/elvis_by_wertheimer_1956.jpg

Hound Dog była Elvisa  pierwszą wielką piosenką o treści protestacyjne. Społeczna rebelia była ukryta w wielu  jego największych nagraniach  z Sun -  szczególnie  w  Good Rocking Tonight, a została jasno sprecyzowana w  Baby Let's Play House, gdzie jego seksowne, jeszcze groźniejsze  wokalne wyzwanie   było skierowane  do Ameryki lat pięćdziesiątych -  ostrzega  swoją  dziewczynę, że, college, szkoła i Cadillaci nie zrobią, z niej  lepszą osobę. Ale 13 lat przed  In The Ghetto, Elvisa agresywne, dynamiczne przykrycie hitu  R&B   Big Mama Thornton, był epicznym wyrażeniem słusznego  gniewu klasy roboczej  przeciw tym, którzy, nie rozumieli,   co jest naczelną wartością.

Elvisa Hound Dog brzmiał w taki sposób, na który nikt nie był przygotowany.Te 137 sekund zmieniło na zawsze  muzykę.  Nawet dzisiaj, podejrzewam, że radia niechętnie emitują ten utwór ze względu na to, że jest zbyt głośny. "Dużo hałasu" skarżył się  Mike Stoller. Wrzawa jaką spowodował   Hound Dog  (a szczególnie wykonanie     Elvisa),   wybuchła z siłą bomby atomowej, kiedy zaśpiewał ten utwór  w programie Milton Berle. Później,  oskarżano  Elvisa o kradzież czarnej muzyki. 

Chociaż hit  Thornton został napisany  przez  dwóch białych żydowskich autorów piosenek, Leibera i Stollera, powieściopisarka  Alice Walker napisała nowelę "Nineteen Fifty Five"  w której biały piosenkarz nagrywa piosenkę czarnej kobiety, aby stać się bogatym i sławnym, ale umiera samotnie, zadręczony poczuciem winy, że nigdy nie potrafił  zrozumieć melodii . Wersja Elvis różni się znacznie od oryginału Thornton zarówno w słowach, jak i w sposobem interpretacji 
Jest dostępny  wspaniały klip Thornton:

http://www.elvispresleymusic.com.au/vid … rnton.html

Jest tu mniej czystego  gniewu,  a  więcej sensownego postępowania  - Thornton ostatecznie zamyka drzwi przed  niewiernym kochankiem. W swoim oryginale,  użyła wszelkiego rodzaju fleksji i synkopy, by bawić się rytmem i zaakcentować słowa - namówiła też swój zespół do szczekania i wycia.

Piosenka została potraktowana mniej poważnie przez  Freddie Bell i  the Bellboys, którzy podkręcili  tempo, zmienili słowa, dodając wers  o nigdy nie schwytanych  królikach i przekształcili piosenkę w pewnego rodzaju nonsens. 

W prawdzie, zawsze  z natury coś komicznego działo się  wokół  Hound Doga, idol Elvisa Rufus Thomas nagrał w Sun w  1953 odpowiedź  na nią,  Bear Cat. W utworze Thomas zmienił wers " możesz przyjemnie mruczeć koteczko, ale ja więcej  nie otrę się o ciebie"   

Elvis  zebrał   wszystkie te wersje, aby stworzyć swoją własną, która została zarejestrowana w RCA Studios w Nowym  Jorku,  2 lipca 1956 , wkładając w nią swoją  fenomenalną pracę,  energię i wrodzoną  perfekcję. Nagrał 31 takes,  zanim został usatysfakcjonowany, a bawił się przy tym doskonale. Odrzucił dramatyczny finał, jakiego użył w  Got Woman.
http://www.elvispresleymusic.com.au/pictures/img/elvis/50s/57/dog_1_508.jpg

Wersja Elvisa wywołała w Ameryce nuklearny skutek, szczególnie kiedy w studio Milton prowokował widownię swoimi ruchami.  Zarejestrował piosenkę  następnego dnia po występie w programie Steve Allen Show, gdzie ubrano go w smoking i chociaż  nie ruszał się zbytnio to i tak  krytycy nie zostawili na nim suchej nitki – twierdzili, że był złośliwy, bo głaszcząc psa wycierał ręce w smoking "Nie obchodzi mnie co oni mówią," powiedział reporterom, "to nie była złośliwość z mojej strony". Przed studiem w  RCA, fani  trzymali transparenty na których napisali "My chcemy prawdziwego Elvisa." Zapewne nie podobał im się w smokingu.

W sukurs do jego rzucającego wyzwanie, warczącego wokalu przychodzi smagająca jak biczem  gitara  Scotty Moore'a i mocno akcentująca perkusja DJ Fontana. Oskarżająca wersja Elvisa,  w którą   wstrzyknął  najwięcej jadu  jest  skargą na to że,  "Mówili, że jesteś wysokiej klasy  - No cóż, było to kłamstwo."
Tylko posłuchaj emocjonalnego i lekceważącego akcentu, jaki położył na słowach "wysokiej klasy". W tej piosence, jak powiedział Robert Plant, "jego głos był śmiały, insynuujący,  wznosił się i upadał - przypominał polującego ptaka." 

Hound Dog, Elvisa,  Rolling Stonej podsumował tak, , " deklaracja niepodległości jednego pokolenia  przedłożona zimnym, sztywnym   starszym ludziom.. Jest to też,  osobiste przesłanie Elvisa , skierowane do jego krytyków.”

http://www.elvispresleymusic.com.au/pictures/img/elvis/50s/57/dog_3_508.jpg

(W Blue Suede Shoes,, w tym " muzycznym karabinie maszynowym" przerzuca żądania na osobiste pole  -  cytując  Ernsta  Jorgensena  -  rzuca pytanie krytykom, moralistom  i rodzicom: kim jesteś, by osądzać mnie?
Wymówka  była nawet potężniejsza, ponieważ była zaszyfrowana i zawstydziła  średnią klasę Ameryki.)


Odniesienie do  tropiących psów,  to pewnego rodzaju  zawoalowana  złość skierowana w stronę,  sztywnym zachowaniom   starszych  ludzi - chociaż, jak później  Stoller  stwierdził, że  pies  myśliwski był kodem dla czegoś daleko prymitywniejszego.

W październiku 1957, podczas wykonywania Hound Doga  w Pan Pacific Auditorium w Los Angeles, Elvis baraszkował na scenie z repliką psa RCA, Nipperem. Po występie, dziennikarz Dick Williams stwierdził to "lekcja  pornografii, demoralizacji na skalę jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyłem."

W późniejszych koncertowych latach Elvis bawił się piosenką - przyspieszał jej tempo albo dla żartu  je zwalniał. Ale kiedy nagrał ją w 1956 zawierała prawdziwą złość i jak sam mówił, kiedy ją zapowiadał, "jest ona przesłaniem i  naprawdę ma  coś do przekazania".

http://www.elvispresleymusic.com.au/pictures/img/elvis/50s/57/dog_4.jpg


Przekład Marlena Bartczak


http://i17.photobucket.com/albums/b82/Charmed31/Elvis%20Presley/tcb_elvis_gif.gif

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting 1.2.13
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo