ELVIS CENTRUM

International Centre Of Elvis Presley

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-08-16 14:49:21

Desti
Użytkownik

Ostrzeżenia: 4

"Elvis. Dlaczego Ja, Panie?"

Książka "Elvis. Dlaczego ja, Panie", autor Janusz Płoński.

Fantastyczna książka. Chyba najlepsza jaką czytałam o Elvisie. Może nie zawiera zbyt wielu materiałów o nim, ale napisana jest bardzo obiektywnie i co dla mnie ważne dobrym językiem.

http://metalmundus.pl/images/djp-3.jpeg

Pytanie Presleya, które towarzyszyło mu praktycznie całe życie "Why me, Lord?", jest tu motywem przewodnim. Podobnie jak Elvis nie znalazł na nie odpowiedzi, tak samo jak nikt inny dotąd (fani, biografowie, badacze, itp.).

Pierwsza połowa jakby przybliża nam samego Elvisa i jego karierę. W drugiej połowie mamy studium fenomenu Elvisa Presleya i socjologiczną próbę jego wyjaśnienia i zrozumienia. Autor dotarł do dwóch, ważnych postaci: profesora Johna Bakke'a oraz doktora Vernona Chadwicka, którzy profesjonalnie badają życie Presleya i jego wpływ na ludzi oraz zmiany społeczne w kulturze od lat 50. ubiegłego wieku.
Dotarł też do niesamowitej osoby - Billa E. Burka. To człowiek, który swoje życie poświęcił na tropieniu błędów powielanych w biografiach Presleya i wszelkich materiałach o nim. Do roku publikacji "Elvis. Dlaczego ja, Panie?" wydał sześć własnych książek prostujących wspomniane błędy innych osób oraz ujawniających nowoodkryte fakty z życia Króla. Jeździ po świecie jako prelegent na zaproszenia fanklubów, organizatorów konferencji, redaktorów gazet, dokumentalistów itp. Co najważniejsze nie pobiera opłat za swoje wykłady,czy konsultacje, ale trzeba mu zapewnić przejazd/przelot i dach nad głową. Nie jest wymagający, jak sam mówi "wystarczy mały prostokąt na podłodze, tak bym mógł się położyć i przespać".

Nie znając jeszcze treści tej książki miałam dość sceptyczne odczucia, raz dlatego że napisał ją Polak, dwa dziennikarz. Dobrze w mojej pamięci utkwiły wszystkie szkalujące Elvisa materiały prasowe i telewizyjne, które ograniczały się do wykpiwania jego postaci i odsądzania go od czci i wiary. Przedstawiany był w nich jako nierozgarnięty młokos znikąd, któremu kiedyś przez przypadek udało się błysnąć muzycznie, potem nie było długo nic poza kilkoma głupawymi filmami, a na koniec pokazał swe prawdziwe oblicze zdegenerowanego idioty, alkoholika i narkomana i skończył tak, jak na takie "nic" przystało. Oczywiście to przerysowana charakterystyka zdecydowanej większości polskich materiałów o Królu, niemniej właśnie efektem tych materiałów były dokładnie takie uproszczenia powielane przez wielu ludzi.

Z powyższych powodów długo bałam się wziąć do ręki tę książkę i zacząć ją czytać. Spodziewałam się, że zastanę tam to co opisałam wyżej, tylko bardziej rozbudowane, opatrzone kłamliwymi, spreparowanymi argumentami na poparcie tych wszystkich kalumnii.

W końcu się zebrałam w sobie psychicznie i zaczęłam czytać. Ku mojej wielkiej uldze z każdą stroną odkrywałam, że moje obawy były zbędne, a sama książka napisana jest całkiem fajnym językiem, bez zbędnego lania wody, a autor stara się być bezstronny. Tam gdzie przedstawia własne poglądy i przypuszczenia wyraźnie to sygnalizuje, dzięki czemu u czytelnika nie rodzą się wątpliwości kto i dlaczego coś takiego akurat powiedział.

Zanim zaczniecie ją czytać polecam z uwagą przeczytać samą przedmowę autora, w której pisze między innymi:

"Konieczne, moim zdaniem, jest napisanie książki ukazującej i podkreślającej wyjątkowość Presleya jako człowieka, jego samotność i tragizm, które były skutkiem owej wyjątkowości. Niezbędne jest napisanie książki opowiadającej o rozdarciu człowieka, będącego z jednej strony niewolnikiem machiny, jaką jest show bussiness, a z drugiej zaś próbującego na swój sposób wieść żywot człowieka świętego."

Książka ta jest niejako produktem ubocznym innego projektu. Niemiecka telewizja ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) zleciła Januszowi Płońskiemu przygotowanie filmu dokumentalnego o kulcie Elvisa Presleya, jego źródłach i przyczynach trwania. Dzięki czemu Płoński zbierał też materiały do tej książki.

Janusz Płoński - urodził się 14 marca 1947 w Szczecinie – polski dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista. W jakiś sposób jest znany nam wszystkim.
W latach 1970–1980 pracował w tygodniku "itd", następnie wyjechał do Niemiec, gdzie jako autor i producent współpracował z telewizjami ZDF, Bayerischer Rundfunk i Hessischer Rundfunk. Współautor kilku książek. Współautor scenariusza serialu "Alternatywy 4", autor (wraz z Jackiem Kondrackim i Jackiem Wasilewskim) scenariusza 13-odcinkowej kontynuacji "Alternatyw" pt. "Dylematu 5". Autor książki "Elvis. Dlaczego ja, Panie".

* * *
Czytając tę książkę przyszło mi coś do głowy. Gdyby tak ten autor połączył siły z Billem Burkiem i napisali razem biografię Elvisa od nowa, myślę że mielibyśmy światowy bestseller i prawdziwą bezbłędną (na ile to tylko możliwe) Biografię-biblię Króla.

Dodatkowo ubolewam, że autor poskąpił nam więcej faktów i szczegółów, którymi niewątpliwie dysponował.

Na koniec chciałam podkreślić jeszcze jeden ważny fakt, o którym pisze autor. EPE (Elvis Presley Enterprises) odmówiła mu pomocy, gdy się do nich zgłosił. W ten sposób EPE zrezygnowała ze swojego prawa do ingerencji (cenzury) w materiał, co tylko obu projektom wyszło na dobre, jak ocenia sam autor.

-----------------------------------------------------
Wydawnictwo: Harp International, Warszawa 1997

ISBN 83-908389-0-7

Książka w twardej obwolucie. Strony bladoróżowe, papier kredowy.

Ilość stron: 199 (numerowanych 196)

Zdjęcia: w tekście i w formie wkładek 

Mało zdjęć samego Presleya, ale autor dodał zdjęcia kilku osób, związanych z artystą, obrazów malowanych przez nieznanego artystę z Polski, zdjęcia imitatorów Elvisa i kilka innych.

Ostatnio edytowany przez Desti (2015-08-16 18:52:13)

#2 2015-08-16 18:52:07

Danusia
Administrator

Re: "Elvis. Dlaczego Ja, Panie?"

Piszesz Desti miedzy innymi; " Zanim zaczniecie ją (ksiażkę) czytać..." A ja i dużo fanów mamy ją już od dawna, widzieliśmy także film pana Janusza, który zrealizował dla telewizji niemieckiej.

Moją książkę zaszczycił autografem i serdecznym pozdrowieniem autor, pan Janusz Płoński z datą 14,12 1997 roku.

Dużo recenzji znanych książek było na poprzednich naszych forach.

"Until we meet again, may God bless you…adios." Elvis Presley

#3 2019-05-05 09:39:15

januszpe
Użytkownik

Zaciekawiony recenzją mojej książki zarejestrowałem się i wszedłem głębiej. I pierwsze, co zobaczyłem to antysemickie teksty, jakąś wypowiedź Michałkiewicza... dziękuję, wysiadam.
Janusz Płoński

#4 2019-05-09 18:50:06

TeresaElvis
Administrator

Nie widzę żadnych antysemickich wypowiedzi.

Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Stopka forum