ELVIS CENTRUM

International Centre Of Elvis Presley

  • Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-01-27 08:03:52

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Biografia

http://img4.glitery.pl/dev4/0/013/414/0013414345.gif


Elvis Aaron Presley  był prekursorem rock and rolla i jedną z najbardziej znaczących postaci w kulturze masowej XX wieku.

http://www.tcb-world.com/elvispictures/Early%20Years/early%20years%2038.jpg
http://i42.servimg.com/u/f42/12/52/20/63/elvisg10.jpg


syn Vernona i Gladys Love

25 kwietnia, 1912
Urodziła się Gladys Love Smith

10 kwietnia, 1916
Urodził się Vernon Elvis Presley

Czerwiec, 1933
Gladys Smith i Vernon Presley zawierają  zwiazek małżeński

8 stycznia, 1935
           http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b17.jpg
WTupelo, stanie Mississippi , na krótko przed udaniem się na spoczynek, w dwuizbowym domku, zbudowanym przez swego męża oraz szwagra , Gladys Presley wydaje na świat dwuch bliźniaków. Pierwszt z nich jest Jessie Garon - rodzi się martwy.
Drugi to Elvis Aaron- o godzinie 4:45 przychodzi na świat żywy i zdrowy.
Bedzie on jedynym dzieckiem Gladys i Vernona.


1935 - 1948
                             http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b2.jpg
Elvis dorasta w ścisłym kręgu rodzinnym. Vernon i Gladys pomimo biedy robią co w ich mocy, aby utrzymać syna, który jest  dla nich jedynym  sensem życia.  Często zmieniają miejsca zamieszkania, przenosząc się z jednego końca Tupelo na drugi. Elvis wraz z rodziną uczęszcza do Assembly of God Church -  kościelna muzyka jak i  głoszone tam kazania wyciskają na nim bardzo głębokie piętno. Duży wpływ mają również czarni bluesmani z sąsiedztwa jak i muzyka country nadawana w radio i słuchana przez całą jego rodzinę.

Październik, 1945

10-letni Elvis  w Tupelo bierze udział w konkursie młodych  talentów  w ramach  Mississippi - Alabama Fair i śpiewa  piosenkę Old Shep.  Konkurs emitowany jest przez  radio WELO . Zajmuje piąte miejsce i zdobywa nagrodę w wysokości 5 dolarów wraz z darmowym przejazdem na karuzeli.

8 stycznia, 1946

Elvis otrzymuje gitarę za 12.95 $ zamiast wymarzonego roweru, na który musi poczekać do Bożego Narodzenia 1947 roku.
              http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b3.jpg

Schyłek roku 1948

Elvis na pożegnanie swojej klasy w  Milam Junior High w Tupelo, gra na gitarze i  śpiewa "Leaf on a Tree „ Wraz z rodzicami pakuje do starego z 1939  Plymoutha swoje rzeczy  i razem ruszają do Memphis,  w poszukiwaniu lepszego życia. Pozostali członkowie  rodziny Presley’ów i Smithów  dołączą do nich później.

1948-1953
     http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_35382_elvis.jpg
Elvis z rodzicami mieszka w domach socjalnych lub czynszowych w biednej dzielnicy w północnej części miasta.   Elvis uczęszcza  do The Christine School,  a później do L.C. Humes High School, a   wieczorami pracuje, aby pomóc rodzicom. Klan Presley'ów i Smithów  uczęszcza do Assembly of God Church.  Nastoletni Elvis w wolnych chwilach śpiewa i gra na gitarze. Zaopatruje się w ubrania na Beale Street i  słucha namiętnie czarnego bluesa i gospel wykonywanych przez czarnoskórych ulicznych artystów.  W tym czasie nosi długie natłuszczone włosy i baczki. Bierze udział szkolnym konkursie i ku swojemu zdumieniu zajmuje pierwsze miejsce i śpiewa  na bis.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#2 2009-01-27 08:04:37

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

3 czerwca, 1953

Zostaje absolwentem szkoły średniej.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b4.jpg
1953
Zaraz po kończeniu szkoły podejmuje pracę w Parker Machinists Shop . Tego lata, wchodzi do  Sun Studio  i  za 4 dolary nagrywa demo acetate  'My Happiness' i 'That's When Your Heartaches Begin' w obecności sekretarki właściciela, Marion Keisker. Elvis chce zorientować jak brzmi  jego głos, ponieważ pragnie zostać  profesjonalnym piosenkarzem. Zabiera płytę do domu i  daje ją matce jako spóźniony prezent urodzinowy. Jesienią podejmuje pracę w Precision Tool Company i  wkrótce zwalnia się by podjąć pracę w Crown Electric Company, gdzie jest kierowcą ciężarówki. Uczęszcza też do szkoły wieczorowej, po ukończeniu, której ma zostać wykwalifikowanym elektrykiem.

Styczeń, 1954

Elvis  nagrywa następne demo, ale tym razem w obecności właściciela studia Sun,  Sama Phillipsa   jak i Marion Keisker. Sam jest zaintrygowany głosem i wyglądem młodego chłopaka.

Lato 1954

Dzięki sugestii Marion Keisker, Sam Phillips zaprasza Elvisa  do studia, i chce  aby spróbował zaśpiewać piosenkę, którą Sam miał nadzieję wydać na płycie. Piosenka to " Without You" i Elvis śpiewa ją, ale Sam nie jest  usatysfakcjonowany i prosi, aby zaśpiewał  inne  i Elvis przebiega przez kilka  popularnych utworów.  Chyba teraz właściciel Sun coś usłyszał w jego głosie,  bo prosi lokalnych muzyków Scotty Moor’a (gitara) i Billa Blacka (bas) aby się zajęli chłopakiem. Do  5 lipca nic specjalnego się nie wydarza i dopiero, kiedy po nudnej sesji, w czasie przerwy śpiewa wersję  Arthura 'Big Boy' Crudupa 'That's All Right' następuje przełom.  Ta piosenka  wraz z 'Blue Moon of Kentucky' staje się pierwszym z pięciu singli, jakie  Elvis wydaje w  Sun. Elvis, Scotty i  Bill  grają  i występują  w małych klubach w południowych Stanach, ale cieszą się  umiarkowanymi sukcesami . W tym czasie ma występ w Grand Ole Opry, który okazuje  się klapą. Sugerują  mu, by wrócił do zawodu kierowcy. Już na progu swojej kariery przeżywa  wielkie i  bolesne  rozczarowanie ...
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/sun_209.gif


16 października, 1954

http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b5.jpg
Tro pojawia się pierwszy raz w Louisiana Hayride,  cosobotnim show poświęconym muzyce country, które odbywa się w Shreveport, w stanie Louisiana, a przekazywane jest przez rozgłośnię KWKH. Show ten jest głównym konkurentem Grand Ole Opry, a transmitowany jest przez 190 stacji w trzynastu stanach. Prowadzi to do regularnych występów w  Hayride. W listopadzie Elvis podpisuje jednoroczny kontrakt, przewidujący udział w 52. programach nadawanych w sobotnie noce. W czasie  swojego związku    z Hayride  Elvis spotyka  Colonela Toma Parkera   Parker był  menadżerem gwiazdy country,  Hanka Snowa, a wcześniej Eddy Arnolda.Styczeń 1955
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b6.jpg
Elvis Presley podpisuje kontrakt z Boben Nealem, który  staje się jego menadżerem.

1955

http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b19.jpg
Elvis, Scotty i Bill kontynuują na własną rękę objazdy i biorą udział w koncertach wraz z innymi gwiazdami muzyki country, łącznie z artystami z Hayride.   Do trio dołącza perkusista  D. J. Fontana. Kariera Elvisa nabiera rozpędu i zwraca uwagę  całego kraju, a przede wszystkim Toma Parkera.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_01056_elvis.jpg

http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_01059_elvis.jpg

20 listopada, 1955

Elvis podpisuje swój pierwszy  kontrakt z  RCA Records. Pułkownik Parker w imieniu RCA wynegocjował z Sun kupno  kontraktu Elvisa, który obejmował  jego pięć singli  i niezrealizowany materiał.. Cena jest bezprecedensowa 40,000   dolarów w tym5,000 dolarów premii dla Elvisa. RCA wkrótce ponownie wydaje  pięć singli z Sun, ale już  pod szyldem  RCA. Równocześnie  Elvis podpisuje kontrakt z Hill and Range Publishing Company, która  jest oddzielną firmą  Elvis Presley Music  Inc.  Elvis będzie dzielił z Hill and Range prawa autorskie do nagranych piosenek, zakupionych dla niego przez tę firmę. Elvis staje się z najgorętszą, nową gwiazdą w muzycznym biznesie.

10 stycznia, 1956
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b7.jpg
Dwa dni po swoich dwudziestych pierwszych  urodzinach, Elvis ma pierwszą sesję nagraniową dla swojej nowej wytwórni RCA w ich studiu w Nashville. Między piosenkami  tej sesji jest także sławny utwór "Heartbreak Hotel ".
Jordanaires (grupa gospel) podejmuje  pracę sesyjną  z Elvisem,  ukazuje  się z nim w kilku filmach i pozostaje jego główną grupą  wokalną do późnych  lat sześćdziesiątych…

27 stycznia, 1956

Singiel, " Heartbreak Hotel"/ "I Was The One" wydany przez RCA sprzedaje się w ciągu trzech tygodni w ilości  300,000. Wkrótce zdobywa pierwsze miejsce na liście singli Billboard i jest na nim przez 8 tygodni.  Jest także  numerem 1 na liście country i  zajmuje 5 miejsce na  R & B . Jest to również pierwszy singiel Elvisa, który sprzedaje się w ilości miliona kopii i Elvis otrzymuję pierwszą złotą płytę

28 stycznia, 1956
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b8.jpg
Elvis, Scotty, Bill i D. J.  ukazują się w programie  Stage Show, którego producentem jest Jackie Gleason,  Program nadawany jest przez CBS, a gwiazdami są  Tommy i Jimmy Dorsey. Jest to pierwszy występ Elvisa w telewizji - pojawi się w tym programie jeszcze pięć razy. Ostatni szósty raz 24 marca. Sława i "niesława" rośnie.

Luty 1956

Podczas gdy  "Heartbreak Hotel" wspina się w górę list przebojów , singiel Forgot To Remember To Forget" / "Mystery Train", piąty i ostatni wydany przez wytwórnię Sun, osiąga szczyt listy "Billboardu" w kategorii najlepszych singli country. Jest to pierwszy przebój numer 1 na liście ogólnokrajowej.

13 marca 1956

RCA wypuszcza pierwszy album Elvisa, zatytułowany "Elvis Presley". Album ten wkrótce dociera do pierwszej pozycji listy "Billboardu", na której pozostaje przez pięć tygodni. Jest to pierwszy album Elvisa, ze sprzedaży którego wpływy przekroczyły 1 milion dolarów,  za co otrzymuje złotą płytę.

1 kwietnia 1956

Elvis ma pierwsze próbne zdjęcia w Paramount Studios w Hollywood. Synchronizuje słowa "Blue Suede Shoes" i występuje w jednej ze scen filmu "The Rainmaker", w którym ostatecznie się nie pojawi

3 kwietnia 1956
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_00030_elvis.jpg
Elvis bierze udział w programie ABC "The Milton Berle Show", który jest wyjątkowy z uwagi na fakt, że realizowany jest na pokładzie lotniskowca "USS Hanckock".

6 kwietnia 1956

Elvis podpisuje siedmioletni kontrakt filmowy z Hallem Wallisem i Paramount Pictures.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b9.jpg

23 kwietnia - 9. maja 1956

Ze względu na histerię, jaką wywołuje podczas swych koncertów, Elvis podpisuje dwutygodniowy kontrakt z hotelem "New Frontier" w Las Vegas. Jego występy nie są jednak tym, co może spotkać się z ciepłym przyjęciem dorosłej widowni, złożonej głównie z bywalców kasyn gry. W ciągu tych dwóch tygodni zarówno singiel "Heartbreak Hotel", jak i album "Elvis Presley", pojawiają się na pierwszej pozycji obu list "Billboardu" w kategorii pop (lista singli oraz lista albumów).
Bezpośrednio po zakończeniu kontraktu, Elvis kontynuuje trasy koncertowe na terenie całego kraju i nadal wypuszcza płyty. Tłumy na koncertach stają się coraz większe i coraz bardziej  szalone Sława Elvisa rośnie niezwykle gwałtownie. Niektóre z jego występów muszą kończyć się wcześniej, ponieważ fani szturmują scenę. Elvis gdziekolwiek  się pojawia wywołuje istne pandemonium..

5 czerwca 1956
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/films_tv/elvogy_img_14219.jpg
Elvis ponownie występuje w "The Milton Bearle Show", tym razem w studiu, gdzie program jest zwykle realizowany. Do Scotty', Billa i D.J. dołącza grupa wokalna "The Jordanaires". Wśród piosenek Elvisa znajduje się wykonana w niezwykle figlarny i zmysłowy sposób "Hound Dog", którą  doprowadza młodzież do szaleństwa. Następnego dnia prasa oraz część dorosłej widowni oglądającej program nie szczędzi słów oburzenia. Jest to jedno z najbardziej kontrowersyjnych wykonań Elvisa. Ale taka postawa dorosłych to oliwa dolana do ognia, i powoduje, że jego popularność rośnie do rozmiarów większych niż kiedykolwiek.
W tym czasie Elvis, ze swymi pełnymi seksu ruchami i brzmieniem, w którym można usłyszeć wpływy czarnoskórych wykonawców, wywołuje potępienie pewnych frakcji "zdrowego moralnie" i "broniącego moralności" establishmentu oraz środowisk religijnych. Ale dzieciaki go uwielbiają!


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#3 2009-01-27 08:05:14

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

1 lipca 1956

Elvis pojawia się w programie sieci NBC "Steve Allen Show".
Tej nocy wśród jego wykonań znajduje się bardziej stonowana wersja "Hound Dog". Allen kazał włożyć Elvisowi czarny frak i zaśpiewać tę piosenkę do żywego psa  rasy  Baset. Miała to być żartobliwa odpowiedź na wszystkie kontrowersyjne elementy występu, który miał miejsce miesiąc wcześniej. Elvis dostosował się do poleceń, lecz nie był z tego  zadowolony. Wziął również udział w komediowym skeczu kowbojskim wraz z Allanem, Imogene Coca i Andym Griffithem.
Elvis wciąż jeździ w trasy koncertowe i bierze udział w sesjach nagraniowych, wydaje nowe płyty. Towarzyszą temu kontrowersyjne opinie oraz głosy potępienia równoległe ze wzrostem popularności. Ed Sullivan, który kiedyś  powiedział, że w swym programie nie pokaże nigdy kogoś takiego, jak Elvis Presley zmienia zdanie widząc, jak rosną wskaźniki oglądalności programów Berle'ego i Allana z udziałem Elvisa. Doprowadza to do kontraktu na trzy występy za astronomiczne honorarium w wysokości 50 000 dolarów. Jest to najwyższa kwota, jaką do tej pory zapłacono jakiemukolwiek wykonawcy za występ.

Sierpień 1956

Elvis rozpoczyna zdjęcia do swojego pierwszego filmu, "Love Me Tender", realizowanego przez wytwórnię 20th Century Fox, do której został przekazany przez Paramount. Film miał być  pierwotnie zatytułowany "The Reno Brothers", ale ulega zmianie przed zakończeniem produkcji. Ma to na celu zbicie kapitału na wielkim hicie, Love Me Tender.9 września 1956

Elvis pojawia się na pierwszym ze swych trzech występów w programie  "Ed Sullivan Show", najbardziej prestiżowym i najwyżej notowanym programie telewizyjnym w tamtym czasie. Elvis jest główną atrakcją tego show - dzięki niemu wskaźniki oglądalności są najwyższe, jakie kiedykolwiek uzyskał telewizyjny program rozrywkowy. Gospodarzem show jest aktor charakterystyczny, Charles Laughton, który zastępuje Sullivana powracającego do zdrowia po wypadku samochodowym

26 września 1956
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_01286_elvis.jpg
W Tupelo, Mississippi, zostaje proklamowany "Dzień Elvisa Presleya". Elvis jedzie do Tuplo, miejsca swojego urodzenia i w tej podróży towarzyszą mu rodzice i dziewczyna -  tym razem jest tu w charakterze gwiazdy. Daje w Tupelo dwa koncerty podczas Mississippi - Alabama Fair and Dairy Show, tej samej imprezy, na której wystąpił w wieku 10. lat.
Na miejscu jest 1000 członków Gwardii Narodowej -  otaczają oni scenę, by pilnować rozentuzjazmowanych fanów.
W tym czasie produkcja i sprzedaż pamiątek, na których wykorzystuje się imię i  wizerunek Elvisa staje się częścią jego fenomenu. Wkrótce licencjonowane firmy będą produkować aż trzydzieści różnych wyrobów, takich jak kapelusze, T-shirty, dżinsy, chustki na głowę, tenisówki, koszule, bluzki, paski, torebki damskie, portfele, podpórki do książek, statuetki, szminki do ust, wody kolońskie, pluszowe psy myśliwskie, materiały piśmiennicze, swetry, naczynia stołowe i wiele, wiele innych. Elvis i Colonel zapalają  się do tego nowego przedsięwzięcia o charakterze niemal kultowym. Ma ono stać się już na zawsze częścią marketingu Elvisa Presleya, wychodzącą naprzeciw niekończącym się żądaniom jego wielbicieli.

28 października 1956

Elvis występuje w drugim  z trzech zaplanowanych programów "Ed Sullivan Show".

16 listopada 1956
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_16836_elvis.jpg
W Paramount Theater w Nowym Jorku ma miejsce premiera pierwszego filmu Elvisa, "Love Me Tender". Kilka dni później film wchodzi na ekrany całego kraju i bije rekordy frekwencji. Krytycy nie wyrażają się źle o grze Elvisa w tym filmie, którego akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu w okresie wojny secesyjnej lat 80. XIX w. Elvis śpiewa  w nim kilka piosenek.

31. grudnia 1956

"The Wall Street Journal" donosi na swoich łamach, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy sprzedaż towarów  Elvisa przekroczyła 22 miliony dolarów.
Elvis kończy kluczowy rok swojej kariery, w którym popularność w skali regionalnej utorowała mu drogę do bezprecedensowej sławy o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Ten szczególny rok 1956 był świadkiem narodzin gigantycznego przemysłu pamiątkarskiego o charakterze kultowym; początku pełnej sukcesów kariery filmowej; ogromnej sprzedaży płyt (pięć singli numer 1 na liście pop, dwa albumy na pierwszej pozycji listy pop oraz inne wielkie hity); historycznych występów telewizyjnych bijących wszelkie rekordy frekwencji, budzących niespotykany nigdy wcześniej entuzjazm młodej publiczności. oraz faktu o znacznie większym i poważniejszym.
W Ameryce Elvis stał się pierwszym symbolem nowej kultury młodzieżowej. Stał się także jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w amerykańskim społeczeństwie. Jego unikalne połączenie białej muzyki country, gospel, czarnej R & B i czarnej muzyki gospel oraz białej muzyki pop, jego szczególny rodzaj charyzmy i talentu, a także osiągnięty dzięki tym wszystkim elementom sukces wywołujący wiele kontrowersji, w ogromnym stopniu pomogły mu ( bez najmniejszej premedytacji z jego strony) stać się podstawowym ogniwem i katalizatorem zmian w muzyce i kulturze pop oraz postawie amerykańskiego społeczeństwa. Odtąd nic nie będzie już tym, czym było wcześniej, ani dla Elvisa Presleya, ani dla świata.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#4 2009-01-27 08:05:45

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

6 stycznia 1957
Elvis po raz trzeci i ostatni pojawia się w  programie Eda Sullivana "Toast of the Town Show". W tym programie Elvis pokazywany jest jedynie od pasa w górę. To zabawne, że po wszystkim, co Elvis prezentował podczas swych telewizyjnych występów w roku poprzednim, właśnie teraz doszła do głosu cenzura. Rzeczą szczególnie zdumiewającą i wręcz śmieszną jest fakt zastosowania tych wskazówek również w momencie wykonywania przez Elvisa pieśni gospel, "Peace In The Valley", jednej z pięciu utworów, które zaśpiewał w tym programie. Ed  Sullivan pomaga rozproszyć  trochę kontrowersyjnych plotek  otaczających Elvisa, kiedy wychodzi na scenie, dziękuje Elvisowi mówiąc publiczności w studio i przed odbiornikami telewizyjnymi: "to jest przyzwoity i   świetny chłopiec ” Oświadcza także, że praca z Elvisem była wielką przyjemnością. Ed Sullivan jest osobą wywierającą największy wpływ na telewizyjną widownię oraz jednym z ludzi obdarzonych największą władzą w przemyśle telewizyjnym tego okresu.

Styczeń 1957


http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_16860_elvis.jpg
Elvis rozpoczyna realizację swego drugiego filmu, "Loving You".
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b11.jpg

3 lutego 1957

"The New York Times" publikuje artykuł zatytułowany "Presley Records a Craze in Soviet Unoin", informujący, że na terenie Związku Radzieckiego nie ma oficjalnie dostępnych do płyt Elvisa.. Artykuł ten odnotowuje fakt produkcji bootlegów przy zastosowaniu promieni rentgenowskich oraz ich sprzedaż na "czarnym rynku" w Leningradzie po 50 rubli (ok. 12,50 dolarów) za jeden egzemplarz. W tym czasie jest to kwota naprawdę niebagatelna.

Marzec 1957

Elvis kupuje posiadłość Graceland dla siebie, swych rodziców oraz babci ze strony ojca. Pragnie, aby wszyscy jak najszybciej tam zamieszkali. Będzie to możliwe na początku kwietnia.

Kwiecień 1957
Elvis po raz pierwszy występuje poza obszarem Stanów Zjednoczonych. 2 kwietnia  pojawia się w Kanadzie i daje dwa koncerty w Toronto, a 3. kwietnia dwa  w Ottawie.

Maj 1957
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_17055_elvis.jpg
Elvis rozpoczyna pracę nad swym trzecim filmem, "Jailhouse Rock". Realizuje go wytwórnia MGM.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b12.jpg


9 lipca 1957

Odbywa się premiera drugiego filmu Elvisa, "Loving You". Wpływy kasowe szybko plasują go w pierwszej dziesiątce kasowych filmów. Wszelkie rekordy sprzedaży bije piosenka "Teddy Bear" z płyty „Loving You”

31 sierpnia 1957

Elvis występuje w Vancouver. Jest to trzecie miasto kanadyjskie, w którym pojawia się ze swoim koncertem - będzie to ostatni koncert poza granicami Stanów Zjednoczonych.

27 września 1957

Elvis raz jeszcze powraca do miasteczka, w którym się urodził, by dać tam koncert. Tym razem jest to koncert charytatywny, z którego dochód ma być przeznaczony na realizację projektu budowy "Elvis Presley Youth Recreation Center", w Tupelo, Mississippi. Tereny obejmują miejsce, gdzie znajduje się dom, w którym przyszedł na świat. Przez resztę swego życia będzie on regularnie wspierał finansowo ten  Ośrodek. (Ośrodek jest i dziś wciąż powszechnie dostępny i wykorzystywany przez wszystkich mieszkańców Tupelo. Dom, w którym urodził się Elvis, jest udostępniony dla zwiedzających.)

17 października 1957

http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_17015_elvis.jpg
W Memphis odbywa się premiera trzeciego  filmu Elvisa, "Jailhouse Rock", który w listopadzie trafia na ekrany kin w całym kraju i szybko plasuje się w pierwszej piątce najbardziej kasowych filmów. Piosenka tytułowa staje się ogromnym hitem. Wiele lat później, film ten będzie uważany za jedno z największych osiągnięć aktorskich Elvisa, konkurując jedynie w nakręconym w r. 1958 filmem "King Creole". "Jailhouse Rock" zostanie uznany jako filmowa „rock-opera” , a scena, podczas której wykonywany jest tytułowy utwór, będzie traktowana jako protoplasta  video-clipów, które stały się popularne w latach   80.

10,11 listopada 1957
Elvis po raz pierwszy występuje na Hawajach.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_01428_elvis.jpg
Grudzień 1957

Elvis oraz jego rodzina cieszą się swymi pierwszymi świętami Bożego Narodzenia spędzonymi w Graceland. Elvis otrzymuje oficjalne pismo informujące o powołaniu do wojska. Dzień, którego się spodziewano, już wkrótce miał nadejść.

Początki stycznia - pierwsze dni marca 1958

Elvis kręci zdjęcia i nagrywa utwory do swego czwartego filmu, "King Creole".

15 marca 1958

Elvis daje dwa koncerty w Memphis. Mają to być jego ostatnie występy sceniczne aż do zwolnienia z wojska 1960.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#5 2009-01-27 08:06:42

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

24 marca 1958

                   http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b15.jpg
Elvis Presley zostaje wcielony do Armii US przez Komisję Poborową w Memphis i otrzymuje swój wojskowy numer - 53310761.

25 marca 1958

W Fort Chaffee w stanie Arkansas odbywa się słynne strzyżenie najsławniejszego rekruta.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_01466_elvis.jpg
29 marca 1958

Szeregowiec Presley przybywa do Fort Hood, Texas, w celu odbycia przeszkolenia i ma tam stacjonować przez okres 6. miesięcy. Jego rodzice wkrótce przeprowadzają się do wynajętego domu, znajdującego się w pobliżu bazy wojskowej.

10czerwca 1958

Po zakończeniu przeszkolenia , w czasie swego pierwszego urlopu, Elvis bierze udział w sesji nagraniowej, ostatniej przed zakończeniem służby wojskowej w  1960 .

Lipiec 1958
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b13.jpg

"King Creole", trafia na ekrany całego kraju. Za rolę w tym filmie otrzyma najlepsze w całej jego filmowej  karierze recenzje. W filmie grają takie gwiazdy, jak Carolyn Jones, Walter Matthau, Dean Jagger i Vic Morrow. Wszystko to sprawia, że "King Creole" trafia do pierwszej piątki najlepszych i najbardziej popularnych filmów. Jest on dziełem słynnego reżysera Michaela Curtiza ( reżyserował  "Casablanca") kręconym w Nowym Orleanie, a opartym na podstawie powieści Harolda Robbinsa "A Stone For Danny Fisher".
Film uważany będzie za najlepszy film Elvisa, jego największe osiągnięcie aktorskie i ukaże tkwiący w nim potencjał umożliwiający mu zostanie poważnym aktorem dramatycznym,  ale realizacja tego pragnienia na zawsze pozostanie jedynie w sferze jego marzeń.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_17154_elvis.jpg
Sierpień 1958


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#6 2009-01-27 08:07:05

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_14263_elvis.jpg
Gladys Presley zaczyna chorować i powraca do Memphis, gdzie ma być hospitalizowana z powodu ostrej niewydolności wątroby. Elvis otrzymuje pilny telegram informujący o pogorszeniu  stanu zdrowia matki - dostaje okolicznościowy urlop i po południu 12. sierpnia przybywa do Memphis, aby już w nocy zjawić się w szpitalu. Spędza tam również następny dzień i kolejną noc. W kilka godzin po przybyciu Elvisa do Graceland na krótki odpoczynek, Gladys umiera tuż nad ranem, w wieku zaledwie 46. lat. Tego popołudnia jej ciało zostaje przewiezione do Graceland. 15. sierpnia w Memphis Funeral Home odbywają się uroczystości pogrzebowe, podczas których "The Blackwood Brothers" wykonują dwie  ulubione pieśni Gladys Presley, "Precious Memories" oraz "Rock of Ages". Następnie trumna z jej zwłokami zostaje złożona w grobowcu na cmentarzu Forrest Hill oddalonym zaledwie kilka mil od Graceland. Elvis jest zrozpaczony.
25 sierpnia 1958

Elvis powraca do Fort Hood.

Wrzesień / Październik 1958

http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b16.jpg
19 września Elvis zostaje przetransportowany do Nowego Jorku. Następnie na pokładzie okrętu "USS Randall"  odpływa do Niemiec. Będzie stacjonował we Friedbergu przez 18 miesięcy, mieszkając w leżącej poza terenem bazy rezydencji w Bad Nauheim. Dołączy do niego ojciec oraz babcia, a także kilku przyjaciół z Memphis. Cieszy go, że fani w Europie traktują go tak samo entuzjastycznie, jak amerykańscy.

8 stycznia 1959

http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_14338_elvis.jpg
Elvis udziela telefonicznego wywiadu Dickowi Clark dla jego programu "American Bandstand", realizowanego w ABC – TV, w celu uczczenia 24 urodzin gwiazdy. (Elvis nigdy nie występował w "American Bandstand")


Czerwiec 1959
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/b14.jpg

W czasie swego dwutygodniowego urlopu, Elvis odwiedza Monachium. Udaje się również do Paryża, gdzie odwiedza nocne kluby,  łącznie z Lido.
Colonel Parker podtrzymuje popularność Elvisa w Stanach poprzez działania promocyjne oraz wydawanie  płyt.
15 sierpień1959
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_35034_elvis.jpg
Listopad 1959

Kapitan Joseph Beaulieu zostaje przeniesiony z Teksasu do bazy Amerykańskich Sił Powietrznych w Wiesbaden, w pobliżu Friedbergu. Towarzyszy mu żona oraz dzieci,  wśród których znajduje się 14,5 - letnia adoptowana córka, Priscilla Ann (Priscilla jest dzieckiem pochodzącym ze związku Ann Beaulieu z jej pierwszym mężem, Jamesem Wagnerem, pilotem Marynarki Wojennej, który zginął w katastrofie lotniczej w czasie, gdy Priscilla była niemowlęciem). Wkrótce po swym przylocie do Niemiec, Priscilla zostaje zaproszona na przyjęcie do domu Elvisa przez jednego z ich wspólnych przyjaciół. Dochodzi do spotkania z Elvisem, a ciąg dalszy jest wszystkim dobrze znany.
Elvis Presley 1960-1965


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#7 2009-01-27 08:07:28

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

20stycznia 1960

Elvis zostaje awansowany do stopnia sierżanta.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/home1.jpg
Marzec 1960

http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_02981_elvis.jpg
1marca Elvis opuszcza Niemcy i przylatuje następnego dnia do New Jersey i uczestniczy w konferencji prasowej. 5. marca 1960  zostaje oficjalnie zwolniony z wojska. 7 marca przybywa pociągiem do Memphis. W czasie tej serii historycznych wydarzeń wszędzie towarzyszą mu przedstawiciele prasy oraz tłumy fanów. 8 marca w biurze swego ojca w Graceland, położonego na tyłach posiadłości, bierze udział w konferencji prasowej. Elvis służył swojemu  krajowi tak, jak każdy inny obywatel , bez żadnych specjalnych przywilejów, które mógł uzyskać dzięki swej pozycji. Te dwa lata przerwy w karierze były okresem jego dojrzewania. Elvis ciągle  obawiał się, że jego długa nieobecność może zniszczyć i pogrzebać na zawsze karierę. Jednak, jak pokazała przyszłość, miał jeszcze nie raz udowodnić że jest artystą i wielką  gwiazdą.

Koniec marca 1960

Elvis bierze udział w swojej  pierwszej po zakończeniu służby wojskowej sesji nagraniowej. Niektóre z nagranych utworów złożą się na album "Elvis Is Back", który będzie hitem Nr 2 na liście "Billboardu" (sesje będą kontynuowane na początku kwietnia). 21 marca Elvis otrzymuje czarny pas karate pierwszego stopnia. Sportem tym zainteresował się i uczynił wielkie postępy  podczas pobytu w wojsku. 26 marca nagrywa specjalną edycję programu Franka Sinatry, realizowanego dla TV ABC i  zatytułowanego "Welcome Home Elvis". Otrzymuje honorarium w wysokości 125 000 dolarów, a  jest to w tym czasie rekordowa suma.

Koniec kwietnia 1960
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_17356_elvis.jpg
Elvis rozpoczyna kręcenie zdjęć i nagrywanie ścieżki dźwiękowej do swego pierwszego po powrocie z wojska filmu. Jest to piąty w jego karierze film, zatytułowany "GI Blues", a realizowany dla wytwórni Paramount i  jest to pierwszy z dziewięciu filmów, które mają być wyprodukowane (z przerwami) przez Hala Wallisa. Partnerką Elvisa w "GI Blues" jest tancerka i aktorka, Juliet Prowse.

8 maja 1960
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c5.jpg

ABC emituje show Franka Sinatry "Welcome Home Elvis", który przyciąga uwagę 41,5 % telewizyjnej widowni w całym kraju.

3 czerwca 1960

Vernon Presley poślubia rozwódkę i matkę trzech synów, Davadę (Dee) Stanley. Dee jest Amerykanką, którą poznał w Niemczech, gdzie mieszkała ze stacjonującym tam mężem, zawodowym żołnierzem. Małżonkowie krótko mieszkają w Graceland, a następnie przeprowadzają się do położonego w pobliżu domu.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#8 2009-01-27 08:07:48

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Sierpień / Wrzesień 1960
[img20stycznia 1960

Elvis zostaje awansowany do stopnia sierżanta.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/home1.jpg
Marzec 1960

http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_02981_elvis.jpg
1marca Elvis opuszcza Niemcy i przylatuje następnego dnia do New Jersey i uczestniczy w konferencji prasowej. 5. marca 1960  zostaje oficjalnie zwolniony z wojska. 7 marca przybywa pociągiem do Memphis. W czasie tej serii historycznych wydarzeń wszędzie towarzyszą mu przedstawiciele prasy oraz tłumy fanów. 8 marca w biurze swego ojca w Graceland, położonego na tyłach posiadłości, bierze udział w konferencji prasowej. Elvis służył swojemu  krajowi tak, jak każdy inny obywatel , bez żadnych specjalnych przywilejów, które mógł uzyskać dzięki swej pozycji. Te dwa lata przerwy w karierze były okresem jego dojrzewania. Elvis ciągle  obawiał się, że jego długa nieobecność może zniszczyć i pogrzebać na zawsze karierę. Jednak, jak pokazała przyszłość, miał jeszcze nie raz udowodnić że jest artystą i wielką  gwiazdą.

Koniec marca 1960

Elvis bierze udział w swojej  pierwszej po zakończeniu służby wojskowej sesji nagraniowej. Niektóre z nagranych utworów złożą się na album "Elvis Is Back", który będzie hitem Nr 2 na liście "Billboardu" (sesje będą kontynuowane na początku kwietnia). 21 marca Elvis otrzymuje czarny pas karate pierwszego stopnia. Sportem tym zainteresował się i uczynił wielkie postępy  podczas pobytu w wojsku. 26 marca nagrywa specjalną edycję programu Franka Sinatry, realizowanego dla TV ABC i  zatytułowanego "Welcome Home Elvis". Otrzymuje honorarium w wysokości 125 000 dolarów, a  jest to w tym czasie rekordowa suma.

Koniec kwietnia 1960
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_17356_elvis.jpg
Elvis rozpoczyna kręcenie zdjęć i nagrywanie ścieżki dźwiękowej do swego pierwszego po powrocie z wojska filmu. Jest to piąty w jego karierze film, zatytułowany "GI Blues", a realizowany dla wytwórni Paramount i  jest to pierwszy z dziewięciu filmów, które mają być wyprodukowane (z przerwami) przez Hala Wallisa. Partnerką Elvisa w "GI Blues" jest tancerka i aktorka, Juliet Prowse.

8 maja 1960
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c5.jpg

ABC emituje show Franka Sinatry "Welcome Home Elvis", który przyciąga uwagę 41,5 % telewizyjnej widowni w całym kraju.

3 czerwca 1960

Vernon Presley poślubia rozwódkę i matkę trzech synów, Davadę (Dee) Stanley. Dee jest Amerykanką, którą poznał w Niemczech, gdzie mieszkała ze stacjonującym tam mężem, zawodowym żołnierzem. Małżonkowie krótko mieszkają w Graceland, a następnie przeprowadzają się do położonego w pobliżu domu.
]http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_17641_elvis.jpg[/img]
Elvis nagrywa i kręci zdjęcia do swojego szóstego filmu, "Flaming Star" Elvis gra rolę syna białego ojca i Indianki, rozdartego między dwiema kulturami. Akcja filmu toczy się w XIX w. Partnerką Elvisa jest Barbara Eden.
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/6c.jpg
Październik 1960

Album będący ścieżką filmową z "GI Blues" trafia na listę "Bilboardu" i wkrótce dociera do 1. pozycji. Pozostanie na niej przez 10 tygodni, a w sumie utrzyma się na liście aż 111 tygodni ! Ma to być odnoszący największy sukces album w całej karierze Elvisa, notowany tak wysoko i utrzymujący się tak długo na listach "Billboardu". (Jeżeli chodzi o całkowitą ilość płyt sprzedanych do tej pory, nie ma całkowitej pewności, co do tego, który album odniósł rzeczywiście największy sukces).

Listopad 1960
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_17821_elvis.jpg
Elvis zaczyna nagrania i zdjęcia do swego siódmego filmu, "Wild in the Country”, który zostanie ukończony w styczniu następnego roku. "GI Blues" trafia na kinowe ekrany w Stanach. Zyskuje ciepłe recenzje, jest sprzedawany w dużej ilości kopii i plasuje się w piętnastce najbardziej kasowych filmów roku. Jest to lekka komedia o charakterze melodramatu, z wieloma piosenkami śpiewanymi przez Elvisa.
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c7.jpg
Koniec grudnia 1960
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_18087_elvis.jpg
"Flaming Star" trafia na ekrany, lecz w przeciwieństwie do "GI Blues" nie przynosi spodziewanych wpływów kasowych. Niemniej Elvis doczekał się uznania ze strony rady plemiennej za pozytywne zobrazowanie amerykańskich Indian w tym oskarżającym rasizm dramacie. W Afryce Południowej wprowadzony zostaje zakaz rozpowszechniania tego filmu ze względu  na rasowy temat..

25. lutego 1961
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_03293_elvis.jpg
Elvis pojawia się na wydanym na jego cześć uroczystym lunchu w Memphis i prezentuje zebranym przedstawicielom prasy oraz innym zaproszonym gościom szereg otrzymanych ostatnio nagród. Następnie odbywa się konferencja prasowa. Później Elvis daje popołudniowy i wieczorny show w Ellis Auditorium. Dochód przeznaczony jest na rzecz charytatywnych organizowanych w Memphis. W przeciwieństwie do nagrywanego przed emisją telewizyjnego show Franka Sinatry, koncerty te są, jak dotąd, jedynymi występami na żywo od czasu zwolnienia z wojska. Gubernator stanu Tennessee, Buford Ellington, proklamuje ten dzień "Dniem Elvisa Presleya". Począwszy od tego czasu, Elvis corocznie wspiera finansowo obszerną listę aukcji charytatywnych organizowanych w Memphis. Czasami ich liczba przekracza 50, zwłaszcza w okolicy świąt Bożego Narodzenia. Po kilku latach, aby dać wyraz swej wdzięczności, miasto funduje mu tablicę pamiątkową, na której wymienione są wspierane przez Elvisa akcje i organizacje charytatywne. Lista ta obejmuje 50 pozycji.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#9 2009-01-27 08:08:47

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

25 marca 1961

Elvis przybywa na Hawaje. Bierze udział w konferencji prasowej, a wieczorem daje koncert w Bloch Arena w Pearl Harbor. Jest to koncert charytatywny, z którego dochód ma pomóc w ufundowaniu pomnika ku czci "USS Arizona" Gdy przybywa na Hawaje, lotnisko szturmowane jest przez tysiące fanów. Jego show w Bloch Arena przynosi dochód przekraczający 65 000 dolarów, a promocja zwiększa uzyskaną kwotę do. 100 000 dolarów. Nie jest to jednak suma wystarczająca na wzniesienie budynku - pomnika. Wkrótce udaje się zebrać pozostałą część niezbędnych funduszy i rok później budowa zostaje ukończona. Elvis otrzymuje szereg honorowych odznaczeń, będących wyrazem uznania dla jego wysiłków i wkładu w pomyślne zakończenie tej akcji. Jak pokaże przyszłość, występ w Pearl Harbor będzie ostatnim pojawieniem się Elvisa przed publicznością aż do czasu jego specjalnego programu telewizyjnego w 1968 r.

Koniec marca / środek kwietnia 1961
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c8.jpg

Elvis pozostaje na Hawajach, by nakręcić zdjęcia plenerowe do swego ósmegofilmu, "Blue Hawaii", do którego nagrał już ścieżkę dźwiękową. Później w studiach Hollywood nakręcone zostaną dodatkowe ujęcia do tego filmu. Od tego czasu Elvis będzie darzył Hawaje szczególną sympatią i często na nich gościł.

Czerwiec 1961

"Wild in the Country", w którym Elvisowi partnerują Hope Lange, Millie Perkins i Tuesday Weld, pojawia się na ekranach kin, wywołując mieszane uczucia i zróżnicowane recenzje krytyków filmowych. Podobnie jak "Flaming Star", w którym Elvis nie śpiewa zbyt wiele. Producenci i agenci również nie są zachwyceni wpływami kasowymi.

Lipiec 1961
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c9.jpg
Elvis rozpoczyna zdjęcia i nagrywa soundtrack do swego dziewiątego filmu, "Follow That Dream". Część zdjęć kręcona jest na Florydzie. W okresie tym kontynuowane są również sesje nagraniowe, nie mające związku z filmami. Ukazują się też kolejne hitowe piosenki.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_19108_elvis.jpg


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#10 2009-01-27 08:09:07

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Październik 1961

Album ze ścieżką dźwiękową filmu "Blue Hawaii" wchodzi na listę "Billboardu", gdzie utrzymuje się przez półtora roku, zajmując przez 20 tygodni pierwszą pozycję. Jest to drugi po "GI Blues" album Elvisa, utrzymujący się na listach "Billboardu" najdłużej spośród wszystkich, które nagrał w czasie swej kariery. Ponadto drugą pozycję na liście singli "Billboardu" osiąga utwór, który stanie się klasykiem Elvisa - "Can't Help Falling in Love".

W dalszym ciągu wypuszczane są przebojowe nagrania, wśród których znajduje się "Good Luck Charm", królujący na szczycie listy w. 1962. Jest on ostatnim hitem pop Nr 1 aż do roku. 1969, gdy na pierwszą pozycję trafia piosenka "Suspicious Minds"

Październik / Listopad 1961
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_20320_elvis.jpg

Elvis nagrywa i kręci zdjęcia do swego dziesiątego filmu, "Kid Galahad", ukończonego w styczniu  1962.
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/10c.jpg

Koniec Listopada 1961

"Blue Hawaii" pojawia się na ekranach, zyskując ciepłe recenzje oraz osiągając drugą pozycję na liście najbardziej kasowych filmów. Stanie się na długo najpopularniejszym filmem Elvisa. Jego charakterystyczna nieskomplikowana fabuła, bogata, egzotyczna sceneria, wiele piosenek śpiewanych przez Elvisa oraz wiele pięknych dziewcząt staną się podstawą licznych filmów z lat 60. , określanych mianem "formuły Presley’a", chociaż większość z nich nawet w przybliżeniu nie zostanie zrealizowana tak dobrze.

Koniec marca / koniec kwietnia 1962

http://www.kki.pl/elvisal/filmy/f11b.jpg
Elvis nagrywa i kręci w Hollywood swój jedenasty film, "Girls! Girls! Girls!". Zdjęcia plenerowe realizowane są na Hawajach.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_21161_elvis.jpg
Maj / Czerwiec 1962

"Follow That Dream" ukazuje się na ekranach kin w całym kraju i zajmuje piątą pozycję na listach najbardziej kasowych filmów. Recenzje są dobre, również sprzedaż przynosi duże zyski.

Koniec sierpnia / Wrzesień 1962

Elvis nagrywa ścieżkę dźwiękową i rozpoczyna zdjęcia do swojego dwunastego filmu, "It Happened at the World's Fair". Jest on częściowo realizowany w Hollywood, częściowo zaś na terenach światowej Wystawy EXPO ' 62 w Seattle.
"Kid Galahad" trafia do szerokiego rozpowszechniania i odnosi relatywny sukces, pozostając przez pewien czas w czołowej dziesiątce najbardziej kasowych filmów.

Październik 1962

W Meksyku, rozruchy w kinie wyświetlającym "GI Blues" skłaniają władze tego kraju do wprowadzenia zakazu prezentowania filmów Elvisa. Raporty mówią o połamanych krzesłach, wybitych szybach okiennych oraz innych aktach dewastacji.

Listopad 1962

"Girls! Girls! Girls!" wchodzi na ekrany kin w całym kraju i dorównuje "Blue Hawaii" wysokością wpływów kasowych. Jest to drugi film, w którym wykorzystano tzw. "formułę Presleya" i posunięcie to przyniosło oczekiwane efekty. Album ze ścieżką dźwiękową dociera na listach do pierwszej piątki i przynosi wspaniały singiel, "Return To Sender".

Grudzień 1962

Priscilla Beaulieu przylatuje z Niemiec, by latem tego roku odwiedzić Elvisa w Los Angeles. Jest to ich pierwsze spotkanie po zakończeniu przez Elvisa służby wojskowej i opuszczeniu przez niego Europy. W grudniu jej rodzice wyrażają zgodę na wspólne spędzenie z Elvisem Świąt Bożego Narodzenia w Graceland. Szybko wraca z Memphis do rodziny, a następnie, na początku 1963 r., wprowadza się do Graceland, kończąc ostatni rok nauki w szkole średniej w Memphis. 24. maja 1963 r. kończy 18 lat.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#11 2009-01-27 08:09:49

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Początek stycznia / Luty 1963
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/13c.jpg
Elvis nagrywa soundtrack i kręci zdjęcia do swego trzynastego filmu, "Fun In Acapulco".

Kwiecień 1963

"It Happened At The World's Fair" pojawia się na ekranach w całym kraju, a wpływy kasowe są stosunkowo wysokie, pomimo że film posiada najsłabszą fabułę ze wszystkich obrazów nakręconych dotąd przez Elvisa.
Album ze ścieżką dźwiękową dociera do piątej pozycji na listach. W okresie tym nadal ukazują się hity i nagrania studyjne.

Lipiec 1963
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/15c.jpg
Elvis nagrywa podkład dźwiękowy, a następnie w Las Vegas i Hollywood bierze udział w zdjęciach do swego czternastego filmu, "Viva Las Vegas", w którym partneruje mu Ann-Margaret.

Październik 1963
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_24158_elvis.jpg

Elvis nagrywa i kręci zdjęcia do swego piętnastego obrazu filmowego, "Kissin' Cousins".
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/14c.jpg

Początek listopada 1963

"Fun In Acapulco" pojawia się na ekranach kin i szybko dociera do piątej pozycji najbardziej kasowych filmów. Soundtrack wchodzi do pierwszej piątki na listach przebojów.

Styczeń / Luty 1964
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_05546_elvis.jpg

Za cenę 55 tys. dolarów Elvis nabywa "Potomac", dawny jacht prezydencki Franklina Roosevelta. Ma zamiar przekazać go fundacji charytatywnej, March of Dimes, w celu uczynienia z niego  pomnika  (Franklin Delano Roosevelt cierpiał na polio, główną chorobę zwalczaną przez March of Dimes). Koszty transportu jachtu oraz koszty jego utrzymania nie mogą być pokryte z funduszy fundacji, tak więc March of Dimes odmawia przyjęcia prezentu. Elvis próbuje dać go 7 Oddziałowi Straży Przybrzeżnej w Miami, lecz również te wysiłki kończą się fiaskiem. Ostatecznie, 13. lutego Elvis przekazuje jacht jako prezent St. Jude Children's Research Hospital w Memphis. Ma on zasilić fundusze szpitala. Ceremonia odbywa się w Long Beach, California, przy pełnej akceptacji aktora i fundatora szpitala, Danny'ego Thomasa.

W okresie tych długotrwałych perypetii z podarowaniem jachtu na cele dobroczynne, grupa "The Beatles" po raz pierwszy występuje w programie "The Ed Sullivan Show", a sam Sullivan odczytuje przed kamerami telegram z gratulacjami od Elvisa i Colonela. Amerykańska muzyka i cała kultura pop wkrótce całkowicie odmienią swe oblicze pod wpływem "inwazji brytyjskiej" i w znacznej mierze będzie to zmiana przypominająca to wszystko, co działo się po pojawieniu się Elvisa w latach 50.

Elvis zaczyna być znudzony i sfrustrowany swoją karierą filmową i przebiegiem kariery muzycznej. W przyszłości stan ten  się nasili.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#12 2009-01-27 08:10:09

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Marzec 1964
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_24675_elvis.jpg
"Kissin' Cousins" trafia na ekrany. Ten jeden z najgorszych jakościowo filmów w całej karierze Elvisa szybko dociera do jedenastej pozycji na liście najbardziej kasowych filmów, po czym szybko z niej spada. Natomiast album wchodzi na Top Ten.
Elvis rozpoczyna zdjęcia do swojego szesnastego filmu, "Roustabout", w którym jego partnerką jest legenda Hollywood, Barbara Stanwyck. Ścieżka dźwiękowa do filmu nagrana została w poprzednim miesiącu.
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/16c.jpg


Czerwiec 1964

Elvis nagrywa podkład dźwiękowy do swego następnego filmu, "Girl Happy".
"Viva Las Vegas" pojawia się na ekranach kin i trafia do pierwszej ósemki najbardziej kasowych filmów. Jest to jeden z lepszych filmów Elvisa w tym okresie, a piosenki odznaczają się wysokim poziomem.

Lipiec / Sierpień 1964
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/17c.jpg
Elvis realizuje zdjęcia do swojego siedemnastego filmu, "Girl Happy", w którym partnerują mu Shelly Fabares oraz była miss Ameryki, Mary Ann Mobley.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_26383_elvis.jpg

Październik 1964
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/18c.jpg
Elvis rozpoczyna kręcenie osiemnastego filmu, "Tickle Me". Ścieżka dźwiękowa nie zawiera nowych nagrań. Zamiast nich wykorzystuje się wcześniej wypuszczone piosenki studyjne, co ma głównie na celu maksymalne obniżenie kosztów produkcji.

Listopad 1964

"Roustabout" pojawia się na ekranach w całym kraju i trafia na ósmą pozycję na liście najbardziej kasowych filmów. Soundtrack, na którym znajdują się jedne z najlepszych piosenek Elvisa w tym okresie i  dociera do pierwszej pozycji na liście najlepszych albumów pop "Billboardu".

Marzec / Kwiecień 1965
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_27149_elvis.jpg
Elvis nagrywa ścieżkę dźwiękową i bierze udział w zdjęciach do swego dziewiętnastego filmu, "Harum Scarum". Jego partnerką jest Mary Ann Mobley.http://www.kki.pl/elvisal/filmy/19c.jpg

Kwiecień 1965

"Girl Happy" trafia na ekrany i okazuje się stosunkowo dobrym posunięciem z punktu widzenia biznesu. Album ze ścieżką dźwiękową wchodzi na Top Ten.
W okresie tym nadal wypuszczane są płyty studyjne.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#13 2009-01-27 08:10:24

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Maj 1965
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/21c.jpg

Elvis nagrywa i bierze udział w zdjęciach do swego dwudziestego filmu (zostanie on wypuszczony - niezgodnie z chronologią - jako dwudziesty pierwszy), "Frankie and Johnny". Partneruje mu Donna Douglas.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_27798_elvis.jpg
Lipiec 1965

Rozpoczyna się rozpowszechnianie "Tickle Me". Elvis wpłaca 50 000 dolarów na rzecz Motion Picture Relief Fund. Jest to tego czasu najwyższa kwota wpłacona na rzecz fundacji przez prywatną osobę. Z ramienia organizacji przyjmują ją Barbara Stanwyck i Frank Sinatra.

Sierpień 1965
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/20c.jpg

Elvis nagrywa sundtrack do swojego dwudziestego pierwszego filmu, "Paradise, Hawaiian Style", który zostanie wypuszczony (niezgodnie z chronologią) jako dwudziesty, a następnie wyrusza na Hawaje, by kręcić zdjęcia plenerowe. W czasie przerwy w realizacji filmu, odwiedza "USS Arizona" Memorial. Wizyta relacjonowana jest szeroko przez prasę i skłania miejscowego senatora, Daniela Inouye, do złożenia wizyty w Congressional Record. Elvis powraca do Hollywood, by dokończyć pracę nad filmem

27 sierpnia 1965

Zespół "The Beatles" odwiedza Elvisa w jego domu w Kalifornii. Wizyta trwa kilka godzin, podczas których dochodzi do nieformalnej, zaimprowizowanej jam session.

Listopad 1965

"Harum Scarum" trafia do powszechnego rozpowszechniania i zajmuje jedenastą pozycję na liście najbardziej kasowych filmów, po czym szybko z niej spada, stanowiąc typowy przykład filmów kręconych przez Elvisa w ciągu kilku ostatnich lat. Album ze ścieżką dźwiękową dociera do ósmego miejsca.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#14 2009-01-27 08:11:11

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Luty 1966
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/22c.jpg

Elvis nagrywa soundtrack i bierze udział w zdjęciach do swojego dwudziestego drugiego filmu, "Spinout". Jego partnerką jest Shelly Fabares.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_28778_elvis.jpg

Marzec 1966

"Frankie and Johnny" trafia do kin, lecz nie budzi szczególnego zainteresowania. Album ze ścieżką dźwiękową dociera do dwudziestej pozycji na listach.

Czerwiec 1966

"Paradise, Hawaiian Style" pojawia się na ekranach w całym kraju, lecz nie odnosi sukcesu wśród publiczności. Album ze ścieżką dźwiękową zajmuje piętnastą pozycję.

Czerwiec - Wrzesień 1966
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c24.jpg

Trwają prace nad nagraniem podkładu muzycznego i realizacją dwudziestego trzeciego (będzie wypuszczony jako dwudziesty czwarty) filmu Elvisa, "Double Trouble".
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_25408_elvis.jpg
Wrzesień 1966
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/23c.jpg
Elvis nagrywa ścieżkę dźwiękową  i realizuje zdjęcia do dwudziestego czwartego (ukaże się jako dwudziesty trzeci) filmu, "Easy Come, Easy Go".

Listopad 1966

"Spinout" pojawia się na ekranach, lecz nie odnosi sukcesu. Album ze ścieżką dźwiękową dociera do 18. pozycji.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#15 2009-01-27 08:11:40

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Grudzień 1966

Elvis formalnie proponuje Priscilli małżeństwo.

Luty 1967

Elvis kupuje 163 akrowe rancho w stanie Mississippi, w odległości zaledwie kilku minut jazdy od Graceland. Zarówno on, jak i jego świta wraz z żonami zaczęli interesować się jazdą konną po sprezentowaniu przez Elvisa konia Priscilli. Hobby uprawiano na pastwiskach Graceland. Przez nadchodzące miesiące, Elvis i jego Mafia spędzą wiele czasu na ranczu Circle G. Szczęśliwie zaczyna ono odwracać uwagę Elvisa od powodującego frustrację i coraz większe poczucie niespełnienia  jego filmowej kariery. Uczucia te osiągają w tym okresie swe największe nasilenie.

Marzec 1967

"Easy Come, Easy Go" trafia do powszechnego rozpowszechniania, lecz nie odnosi sukcesu.
RCA wypuszcza drugi album gospel Elvisa, "How Great Thou Art", Który został nagrany w połowie 1966 roku. Album zdobywa bardzo dobre recenzje, a National Academy of Recording Arts & Sciences honoruje go nagrodą Grammy w kategorii "Najlepsze Wykonanie Sakralne". Jest to pierwsza z trzech nagród Grammy.

Luty - Kwiecień 1967
http://www.kki.pl/elvisal/l67/f3758.jpg
Nagrywanie ścieżki dźwiękowej i realizacja zdjęć do "Clambake", dwudziestego piątego filmu Elvisa. Jest to trzeci i ostatni film, w którym partneruje mu Shelly Fabares.
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c25.jpg

Kwiecień 1967
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_25721_elvis.jpg
Na ekranach pojawia się "Double Trouble". Mimo że jest lepszy od ostatnich filmów Elvisa, nie przynosi zbyt dużych wpływów kasowych.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#16 2009-01-27 08:12:12

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Maj 1967

1maja Elvis i Priscilla zawierają związek małżeński na prywatnej ceremonii, w otoczeniu małej grupy złożonej z członków rodziny i kilku przyjaciół. Uroczystość odbywa się w hotelu Alladin w Las Vegas, tuż po godz. 9:30. Następnie odbywa się przyjęcie i konferencja prasowa. Para udaje się na miesiąc miodowy do Palm Springs, gdzie spędza kilka dni. Elvis nakłada  kilka postsynchromów do filmu "Clambake". Następnie nowo poślubieni małżonkowie wracają do Memphis.

29. maja 1967
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/elvisal1.jpg
Elvis i Priscilla wkładają ponownie swoje ślubne stroje i urządzają drugie przyjęcie weselne w Graceland przeznaczone dla rodziny i przyjaciół, którzy nie brali udziału w uroczystości weselnej w Las Vegas.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_10055_elvis.jpg

Czerwiec - Lipiec 1967
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_30264_elvis.jpg
Nagrywanie ścieżki dźwiękowej i realizacja dwudziestego szóstego filmu Elvisa "Speedway", w którym partneruje mu Nancy Sinatra. Podczas produkcji ogłoszona zostaje informacja o ciąży Priscilli.
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c27.jpg

Wrzesień - Listopad 1967
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c26.jpg
Nagrywanie soundtracku i zdjęcia do dwudziestego siódmego filmu Elvisa, "Stay Away, Joe". Jest to komedia utrzymana w konwencji westernu, w której Elvis raz jeszcze wciela się w rolę półkrwi Indianina. Stanowi to odejście od praktycznie niezmiennych fabuł poprzednich filmów i prawie identycznych ról w filmach realizowanych przez kilka ostatnich h lat. Odmiana ta sprawia Elvisowi prawdziwą radość.

Grudzień 1967

"Clambake" trafia do powszechnego rozpowszechniania i plasuje się na piętnastej pozycji listy najbardziej kasowych filmów. Album ze ścieżką dźwiękową osiąga na listach 40 pozycję.

1 lutego 1968
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_14698_elvis.jpg
Priscilla - dokładnie w dziewięć miesięcy od dnia ślubu z Elvisem - rodzi córkę, Lisę Marie. Jest to okres wielkiego szczęścia dla całej rodziny, a przede wszystkim szczęśliwych rodziców.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#17 2009-01-27 08:12:25

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Marzec 1968
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/c28.jpg

"Stay Away, Joe" trafia na ekrany, wywołując mieszane recenzje i nie przynosząc zbyt wielkich wpływów kasowych, chociaż, jak wszystkie filmy Elvisa  jest przedsięwzięciem zyskownym dla producentów. Elvis nagrywa  ścieżkę dźwiękową i zdjęcia do dwudziestego ósmego filmu Elvisa, "Live a Little, Love a Little". Jest to pełen seksu, bardziej dojrzały rodzaj komedii/ melodramatu. Podobnie jak "Stay Away, Joe" odbiega znacznie od typowych filmów Presleya. To jeszcze jeden powiew świeżego powietrza.

Czerwiec 1968

"Speedway" pojawia się na ekranach, lecz nie zdobywa uznania publiczności. Soundtrack dociera na liście albumów zaledwie do 82. pozycji.

Połowa / koniec czerwca 1968
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_07751_elvis.jpg
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_07221_elvis.jpg
Elvis rozpoczyna próby do nagrania swego specjalnego telewizyjnego show.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_06163_elvis.jpg
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_06024_elvis.jpg http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_07928_elvis.jpg http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_06449_elvis.jpg

25 czerwca odbywa się konferencja prasowa
.
27 - 30
czerwca, nagrywanie programu w studio TV,  powszechnie  znanego jako  "The 68 Special" lub "The 68 Comeback", ale prawdziwa nazwa tego specjalnego telewizyjnego show to "Elvis". Lata sześćdziesiąte przyniosły wiele zmian w muzyce i pop kulturze . Zmiany, dla których Elvis przetarł szlaki dekadę wcześniej, kiedy eksplodował na scenie ze swym połączeniem muzyki pop, rocka, country, rhythm & bluesa i wpływami gospel. Skupiając się na karierze filmowej w latach 60., Elvis stał się w mniejszym stopniu częścią sceny kulturalnej pop. Elvis kręcił jeden film za drugim, a większość płyt, które wtedy wydał stanowiły albumy zawierające ścieżki dźwiękowe. W latach 50. i wczesnych 60  filmy i albumy ze ścieżką dźwiękową cieszyły się dużym sukcesem, lecz w miarę upływu lat i jedno i drugie, chociaż nadal przynosiły zyski, nie były aż tak wielkim sukcesem jak wcześniej. Elvis osiągnął najwyższy stopień frustracji w związku ze swą karierą i wszystkimi ograniczeniami dotyczącymi jego kreatywności i artystycznej ekspresji. Miał nadzieję, że zostanie prawdziwym aktorem, ale Hollywood miało inne plany w związku z Elvisem, a on się na to godził. Nie miał zbyt wielu okazji na wykazanie się swoim talentem. Był gotów na zmianę. Minęło już siedem lat odkąd Elvis wystąpił po raz ostatni na scenie. Elvis tęsknił za bliskością swojej publiczności, energią i ekscytacją występów na żywo.
http://www.kki.pl/elvisal/plat/p3a.jpg


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#18 2009-01-27 08:13:01

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Lipiec / sierpień 1968
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/29c.jpg
Elvis nagrywa swój 29. film "Charro!", western -  ponownie zupełnie inna rola. Elvis do tej roli  specjalnie zapuszcza brodę. Piosenka tytułowa będzie przy początkowych napisach, ale nie będzie żadnej innej piosenki. Będzie to pierwszy i jedyny film, w którym Elvis nie śpiewa przed kamerami. http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_31710_elvis.jpg

Październik – listopad 1968
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/f30a.jpg
Elvis kręci zdjęcia do swojego 30. filmu "The Trouble with Girls (and How to Get into It)".
Śpiewa w tym filmie przed kamerami, ale dla odmiany w bardzo naturalnych sytuacjach.
Premiera . "Live a Little, Love a Littre” odbywa się w październiku.
"If I Can Dream" http://www.kki.pl/elvisal/plat/p3b.jpg z występu, który wkrótce ukaże się w telewizji ("The ’68 Special"), jest w listopadzie na 12 miejscu na liście pop singli, co sprawia, że jest to największy przebój singlowy Elvisa od 1965r.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_31200_elvis.jpg

3 grudnia 1968

Elvis ("The ’68 TV Special") pokazany w NBC-TV jest jednym z największych hitów telewizyjnych roku. Program otrzymuje entuzjastyczne recenzje zarówno od publiczności jak i krytyki. Album ze ścieżką dźwiękową plasuje się na 8 miejscu listy pop. W swojej recenzji John Landau, piszący o rocku,  twierdzi: “Jest coś w tym wszystkim magicznego. Patrzymy na człowieka, który stracił swoje ‘ja’, znajduje drogę do domu.....Śpiewał z taką siłą, jakiej ludzie już nie oczekują od śpiewających rock’n’rolla.”

W późniejszych latach - Greil Marcus, też piszący o rocku, wspomni to w ten sposób:
“To była najlepsza muzyka jego życia. Jeśli była kiedykolwiek muzyka, która krwawi, to było właśnie ta”.

"Elvis TV Special" stał się przełomowym momentem w historii muzyki pop/rock. Po tym programie wszystko się zmieniło . Elvis z odnowioną energią poświęca się nagraniom i ma wkrótce skończyć pracę w Hollywood i wrócić do występów na żywo, rozpoczynając nową i ekscytującą erę w swej karierze. Jego super gwiazdorstwo jeszcze nie osiągnęło szczytów.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#19 2009-01-27 08:13:19

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Grudzień 1968

Elvis kończy zdjęcia do "The Trouble with Girls".

Styczeń / luty 1969
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_31583_elvis.jpg
Elvis nagrywał wszystkie piosenki dla RCA w Nashville lub Hollywood . Ale teraz po raz pierwszy od 1955 roku kiedy to zaczynał swą karierę w wytwórni Sun  nagrywa w Memphis Odbywa całonocny maraton nagraniowy w American Sound Studio. Jego praca tutaj będzie uważana za jedno z największych osiągnięć w karierze, najlepszą od pierwszych dni w Sun Records i ekscytujących wczesnych lat w RCA, zanim poszedł do wojska.
Elvis ma wspaniały materiał do wyboru i wkłada duszę i serce w sesje nagraniowe. Pracuje z najlepszymi muzykami z Memphis. Dźwięk jest świeży i elektryzujący. W każdej piosence słychać jego energię i zaangażowanie. To wspaniała, radosna praca po latach nudnej pracy w filmie. W rezultacie dostaniemy dwa albumy. Sesje zakończą się również czterema singlami, które będą wydane późniejszym okresie tego roku  i na początku 1970: "In the Ghetto", "Suspicious Minds", "Don’t Cry, Daddy" i "Kentucky Rain". http://www.kki.pl/elvisal/plat/p3c.jpg

Marzec / kwiecień 1969

Elvis wraca do Hollywood, aby nagrać swój 31 i zarazem ostatni film - "Change of Habit", z Mary Tyler Moore.
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/31c.jpg
Elvis gra lekarza w pracującego getcie  w Northern, który przyjechał tam z Tennessee. Mary Tyler Moore i dwie inne aktorki grają zakonnice. Temat, według opinii wielu osób, chociaż poważny i na czasie, nie jest szczególnie dobrze opracowany w scenariuszu,  a tytuł jest frywolny, ale  Elvis wygląda wspaniale a jego naturalna gra daje odświeżającą przyjemność po głupich rolach, które musiał grać przez większość lat 60. Jest tu również parę dobrych piosenek.

Marzec 1969

"Charro!" wchodzi na ekrany kin, ale nie przynosi oczekiwanych zysków.

31 lipca – 28 sierpnia 1969
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/celebr8.jpg
Elvis podpisuje kontrakt na 57 występy w ciągu 4 tygodni w "The International Hotel" w Las Vegas, który właśnie został zbudowany i ma największą salę koncertową w mieście. Elvis zbiera najlepszych rock 'n' rollowych muzyków, orkiestrę, męską grupę gospel i żeńską grupę soul/gospel.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_08054_elvis.jpg
Przygotowania i próby trwają kilka tygodni, przed planowanym rozpoczęciem sezonu, którego datę ustalono na 31 lipca 1969 r.
Występ jest wspaniałą mieszanką świeżej aranżacji klasycznych hitów - ekscytującego nowego materiału, jaki Elvis nagrał, paru “przeróbek”, nowych i starych przebojów innych artystów i czarujących wspomnień z dotychczasowej kariery Elvisa. Konferencja prasowa odbyła się po pierwszej premierowej nocy.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_08353_elvis.jpg
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/1vegas.jpghttp://www.kki.pl/elvisal/jpg/guitar8.jpg

Wrzesień 1969

"The Trouble with Girls",  30. film Elvisa, wchodzi na ekrany ale nie przynosi zysków.
RCA wydaje singiel "Suspicious Minds" z sesji nagraniowych w American Sound Studio. 1 listopada 1969  utwór ten pojawia się na szczytach list przebojów. Jest to pierwszy hit nr 1 Elvisa od czasu "Good Luck Charm" z 1962. i będzie jego ostatnim singlem numer jeden na liście pop, chociaż Elvis, nagra jeszcze sporo wspaniałych przebojów.

Listopad 1969

"Change of Habit" - 31 film Elvisa, wchodzi na ekrany, ale nie przynosi oczekiwanych zysków.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#20 2009-01-27 08:14:43

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Styczeń / Luty 1970
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/3vegas.jpg
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/4vegas.jpg
Niektórzy twierdzili, że błędem jest wracać do Vegas tak szybko, szczególnie w “sezonie ogórkowym”. Czy dzięki Elvisowi wypełnią się sale? Ale Elvis wraca na następne miesięczne występy. Tym razem pobije własny rekord popularności. W lutym 1970 roku jest rejestrowany album "On Stage”
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/5vegas.jpg
http://www.kki.pl/elvisal/l67/f4362.jpg

Luty / marzec 1970
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_09339_elvis.jpg
Konferencja prasowa w Houston 27 lutego 1970 roku. Elvis przeprowadza tu swoje wspaniałe koncerty.  . Po zakończeniu występów  następuje  konferencja prasowa i bankiet na którym odbyła się prezentacja i przyznanie Elvisowi jego ostatniej złotej płyty. Na sześć koncertów przyszło 207494 ludzi. Publiczność i prasa spekulują, że Elvis wyjedzie w trasę koncertową po raz pierwszy od lat 50-tych.

Czerwiec 1970

Elvis odbywa sesję nagraniową w Nashville.

Czerwiec / wrzesień 1970
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/ttwii_2.jpg
Powrót do Las Vegas i próby do następnego miesięcznego sezonu w International. Otwarcie sezonu "The Summer Festival"  10 sierpnia a zakończenie 7 września. MGM rejestruje zdjęcia do filmu dokumentalnego "Elvis – That’s the Way It Is", który pokaże Elvisa poza sceną  w czasie prób w studio i na scenie. RCA wyda również album pod tym samym tytułem. http://www.kki.pl/elvisal/l67/f4445.jpg
 
Wrzesień 1970
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_10267_elvis.jpg
Od 9. do 14. Elvis jest w trasie koncertowej ze swoim show w 9 miastach. Sukces jest oszałamiający, pierwsza trasa od 1957.  Obecnie  koncerty są dużo lepiej dopracowane. MGM filmuje urywki pierwszego koncertu tej trasy do użytku w filmie Elvis – "That’s the Way It Is".
Elvis odbywa sesję nagraniową w Nashville.
9Październik1970
http://www.elvis.com.au/presley/uploads/1/car_elvis_backseat_1.jpg
http://www.madle.org/bh71epjules.JPG
http://www.madle.org/bhepjules.JPG

Elvis kupuje swóje ulubione auto Stutz Blackhawk
http://www.madle.org/bh71epg2.JPG


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#21 2009-01-27 08:15:29

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

19Październik

Elvis przyjmuje pierwsze zamówienie na naszyjniki 12 TCB  odSchwartz i  Ableser Jubiler w Beverly Hills
http://shop.elvis.com.au/images/tcb_pendant_stones.jpg

Listopad 1970
http://www.kki.pl/elvisal/filmy/f32b.jpg
"Elvis – That’s the Way It Is" - 32 film Elvisa.
Recenzje są dobre, również sprzedaż przynosi duże zyski.. Filmy dokumentalne przeważnie nie przynoszą zysków, ale ten jest spektakularny. Film ten, tak jak i inne filmy z Elvisem, będzie wyświetlany w telewizji, będzie również dostępny na kasetach wideo. Zostaje wydany album pod tym samym tytułem.
Elvis wyjeżdża na pełne sukcesów tournee do 8 miast.

Grudzień 1970
http://www.gwu.edu/~nsarchiv/nsa/elvis/photos/020415_1335/images/5364-19.jpg
Słynna wizyta Elvisa u Prezydenta Richarda Nixona w Białym Domu.

16 stycznia 1971
http://www.kki.pl/elvisal/plat/p4m.jpg
Elvis bierze udział w bankiecie, połączonym z rozdaniem nagród. Elvisa i dziewięciu innych uhonorowano tytułem “Jednego z Dziesięciu Wybitnych Młodych Ludzi Narodu” (“One of the Ten Outstanding Young Men of the Nation") przez United States Junior Chamber of Commerce.
Elvis jest zdenerwowany przed wygłoszeniem mowy. Jest poruszony, podekscytowany i dumny. Ten tytuł nadawany jest co roku od 1930 młodym ludziom, którzy mają największe osiągnięcia w swojej dziedzinie. Tytuł podkreśla również humanitaryzm i służbę społeczeństwu. Naukowcy, wynalazcy, wykonawcy, filmowcy, politycy i inni wielcy ludzie wybierani byli do tej nagrody przez wiele lat. Dla Elvisa, który dorastał w biedzie i we wczesnych latach kariery doznał ostrego żądła establishmentu, który przez lata doświadczył krytyki swej pracy, jest to moment największej dumy. Jest to znak, że osiągnął akceptację, ludzie go rozpoznają i odczuwają respekt dla jego pracy i dla niego samego. http://www.elvis.com/elvisology/bio/elvis_1970_1977.asp

Koniec stycznia / luty 1971

Następny miesiąc koncertów ("The Winter Festival") w "The International Hotel" w Las Vegas.

Marzec 1971

Elvis rozpoczyna sesję nagraniową w Nashville, ale odwołuje ją z powodu zapalenia oka. Leczony jest w szpitalu w Nashville, gdzie pada diagnoza: jaskra. Choroba będzie mu dokuczać od czasu do czasu w różnym stopniu do końca życia.

Maj 1971
http://images.craigslist.org/1f4122144ZZZZZZZZZ89h2393b7f8a279158f.jpg
Elvis na okładce “Look Magazine”, który donosi o następnej mającej się ukazać biografii, napisanej przez Jerry Hopkinsa. Wiele książek i artykułów napisano przez lata, ale ta jest pierwszą poważną biografią. Książka “Elvis: A Biography” będzie wydana w październiku.
Sesja nagraniowa w Nashville. Większość nagrań ukaże się w najbliższym albumie "Elvis Sings the Wonderful World of Christmas".

Czerwiec 1971
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/elvis_birthplace.jpg
Dwupokojowy dom, w którym Elvis przyszedł na świat, zostaje otwarty dla zwiedzających po odrestaurowaniu przez "The East Heights Garden Club" w Tupelo.
Elvis bierze udział w sesjach nagraniowych w Nashville, tym razem większość utworów będzie stanowiła album gospel "He Touched Me".

Długi odcinek ulicy Highway 51 South, której część biegnie przy Graceland, został oficjalnie nazwany Elvis Presley Boulevard. Pierwsze oznaczenia ulicy nastąpią w styczniu 1972.
Różne albumy i single wydawane są z różnym powodzeniem w ciągu tego okresu.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#22 2009-01-27 08:16:22

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Lipiec/sierpień 1971

Dwutygodniowy kontrakt w "The Sahara Hotel" w Lake Tahoe, Nevada.

9 sierpnia – 6 września 1971

Elvis w Las Vegas - International Hotel zostaje przemianowany na  Las Vegas Hilton International Hotel. Elvis znowu pobija własny rekord popularności.
Elvis otrzymuje nagrodę - jest to Nagroda Binga Crosby’ego od Narodowej Akademii Sztuki i Nauk (“Bing Crosby Award” from the National Academy of Recording Arts and Sciences). Jest to organizacja, która przyznaje nagrody Grammy. Bing Crosby Award jest specjalnym rodzajem nagrody i nazwana została od pierwszego nagrodzonego. Nie jest ona przyznawana co roku. Nazwa zostanie później zmieniona na “Lifetime Achievement Award” (Nagroda za Całokształt Twórczości). Elvis ma 36 lat.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_12550_elvis.jpg
5 – 16 listopada 1971

Elvis wyjeżdża na tournee i odwiedza 12 miast.


Koniec 1971, początek 1972

Separacja Elvisa i Priscilli. Priscilla wyprowadza się z Lisą Marie.

26 stycznia – 23 lutego 1972

Następny pełen sukcesów  sezon w Hiltonie w Vegas.
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_13292_elvis.jpg

Marzec / kwiecień 1972
http://www.kki.pl/elvisal/l67/f4690.jpg
W kwietniu MGM filmuje Elvisa w hollywoodzkim studio nagraniowym a także na scenie i poza nią podczas jego tournee (5-19.04) w 15 miastach. Zarejestrowany materiał będzie wykorzystany w następnym jego filmie dokumentalnym "Elvis on Tour".
W kwietniu album gospel "He Touched Me" zostaje wydany i otrzymuje dobre recenzje. Za ten album Elvis dostanie drugą nagrodę Grammy.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#23 2009-01-27 08:16:51

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Czerwiec 1972
http://www.kki.pl/elvisal/l67/f4776.jpg
Elvis kontynuuje tournee ( 9-20.06).
9 czerwca konferencja prasowa w Nowym Jorku. MGM filmuje konferencję, aby później włączyć ją do filmu "Elvis on Tour".
Na koncertach w "Madison Square Garden" są John Lennon, George Harrison, Bob Dylan, David Bowie, Art Garfunkel i inne gwiazdy muzyki.
Dziewięć dni po występach w "Madison Square Garden", RCA wypuszcza na rynek album 'live' z materiałem zarejestrowanym podczas jednego z koncertów – "Elvis as Recorded at Madison Square Garden". Elvis objeżdża  dalsze siedem miast.
Elvis wszędzie bije rekordy popularności, we wszystkich miastach Ameryki. Nadal wydawane są płyty.

Lipiec 1972

Separacja Elvisa i Priscilli jest oficjalna, wkrótce rozwód. Elvis zaczyna spotykać się z Lindą Thompson, która będzie jego przyjaciółką aż do 1976roku.

4 sierpnia – 4 września 1972

Miesięczny sezonw Hilton w Vegas ("The Summer Festival").

5 września 1972

Elvis bierze udział w konferencji prasowej w Vegas,  mówi o planach telewizyjnego koncertu przekazywanego na cały świat drogą satelitarną z Hawajów. Przewiduje się, że koncert osiągnie widownię największą w historii telewizji, a także album 'live' będzie wielkim hitem.

Październik 1972
http://www.kki.pl/elvisal/plat/p4c.jpg

Singiel "Burning Love" zajmuje drugie miejsce na listach pop. Jest to jedna z jego najlepszych płyt w ostatnich latach.

8 listopada 1972
http://www.elvis.com/elvisology/images/content_images/bio/epe_img_32743_elvis.jpg
"Elvis on Tour" ma dobre recenzje i zyski. Później jego producenci dostaną nagrodę "Golden Globe" dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego 1972 roku”. Jak inne filmy, będzie go można oglądać w telewizji i na kasetach wideo.
Elvis odbywa trasę do siedmiu miast. Ostatnim jest Honolulu, gdzie daje trzy koncerty w "International Center Arena" - w tym samym miejscu, gdzie odbędzie się koncert satelitarny w styczniu. Elvis zjawia się na konferencji prasowej na Hawajach dotyczącej koncertu satelitarnego. Zostaje również ogłoszone, że zyski z koncertu będą przekazane na rzecz Fundacji do Walki z Rakiem Imienia Kui Lee ("Kui Lee Cancer Fund").
  http://www.kki.pl/elvisal/filmy/f33b.jpg
Styczeń 1973
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/tv1.jpg
Elvis tworzy historię telewizji i rozrywki programem  "Elvis: Aloha from Hawaii – Via Satellite". Show odbywa się w "Honolulu International Center Arena" 14 stycznia 1973. Przekazywany jest przez "Globecam Satellite" do Australii, Południowej Korei, Japonii, Tajlandii, Filipin, Południowego Wietnamu i innych krajów, także europejskich. .
http://www.kki.pl/elvisal/l67/f6089.jpg
Za pośrednictwem satelity występ Elvisa oglądało ponad miliard ludzi w 40 krajach na całym świecie. W Stanach jego poszerzona (dłuższa) wersja została wyemitowana 4 kwietnia w TV NBC - tego dnia  51% amerykańskich rodzin  będzie oglądało występ w telewizji i będzie to wyższa oglądalność niż oglądalność pierwszego kroku człowieka na Księżycu.
Elvis zamówił  Amerykańskiego Orła na swoim stroju, specjalnie do tego koncertu jako patriotyczne przesłanie do widowni całego świata.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/tv4.jpg
Nigdy jeszcze żaden piosenkarz nie przykuł uwagi całego świata w taki sposób. Elvis jest w szczytowej formie fizycznej i wokalnej. Jest to jeden z najważniejszych momentów w jego karierze.
Każdy kupujący proszony był o zapłacenie za bilet tyle ile może. Sam występ i wszystkie pamiątki z nim związane dały 75 tysięcy dolarów zysku, a wszystkie pieniądze przekazane zostały na "Fundusz Walki z Rakiem Imienia Kui Lee" na Hawajach. (Kui Lee był hawajskim kompozytorem, który zmarł na raka w wieku trzydziestu kilku lat).


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#24 2009-01-27 08:17:07

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

26 stycznia – 23 lutego 1973

Kontrakt Elvisa w Hiltonie, Vegas

Marzec 1973

Elvis i Pułkownik sprzedają RCA prawa autorskie wszystkich płyt Elvisa nagranych do marca 1973 r.

4 kwietnia 1973

"Aloha from Hawaii" po raz pierwszy w telewizji amerykańskiej

Koniec kwietnia 1973

Trasa koncertowa - 8 miast.

4 – 16 maja 1973

Koncerty Elvisa w "The Sahara Hotel" w Lake Tahoe, Nevada.

Maj 1973

Album koncertowy "Aloha from Hawaii" plasuje się na pierwszym miejscu listy pop Bilboard. Jest to album numer jeden od czasu albumu ze ścieżką dźwiękową "Roustabout" w 1965 r. Będzie to również jego ostatni album numer jeden na liście pop.

20 czerwiec – 3 lipca 1973

Elvis wyjeżdża na trasę koncertową

Lipiec 1973

Elvis nagrywa kilka piosenek w "Stax Recording Studio" w Memphis – pierwszy raz od 1969

6 sierpnia – 3 września 1973

Elvis przyjeżdża do Hiltona na następny sezon (Summer Festival).

9 października 1973

Rozwód Elvisa i Priscilli. Nadal będą jednak dobrymi przyjaciółmi. Chociaż Priscilli przyznano opiekę nad Lisą Marie, Elvis może regularnie spędzać czas z córką.

15 października – 1 listopada 1973

http://www.kki.pl/elvisal/jpg/fart05.jpg
Elvis jest hospitalizowany w Memphis z powodu nawracającego zapalenia płuc i opłucnej, powiększonej okrężnicy i zapalenia wątroby. Elvis już przez pewien czas walczy z problemami zdrowotnymi, łącznie z narastającym uzależnieniem od przepisywanych leków. Walczy również ze swoją nadwagą.

Grudzień 1973

Elvis wraca do "Stax Recording Studio" na tygodniową sesję.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#25 2009-01-27 08:18:05

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Styczeń / luty 1974

Koncerty w Las Vegas (Winter Festival).

Marzec – lipiec 1974
http://www.kki.pl/elvisal/l67/f0606.jpg
Prez większość marca Elvis jest w trasie koncertowej. 1-2 marca koncerty na Uniwersytecie w Tulusie, Oklahoma. 3 marcu wraca do Houston Astrodome w Texasie i daje dwa koncerty w jeden dzień. Również w marcu występuje w Memphis po raz pierwszy od 1961 roku i daje cztery koncerty w dwa dni. Następny album 'live' "Elvis Recorded Live On Stage in Memphis" nagrany jest w czasie jednego z koncertów w Memphis  Na tej płycie znajduje się utwór „How Great Thou Art”,  za który Elvis otrzyma trzecią nagrodę Grammy.
Kończy trasę w maju, występując w "The Sahara Tahoe Hotel" w Lake Tahoe, Nevada (16 – 26 maja).
Wraca na trasę 15 czerwca zaczynając od Fort Worth w Texasie a kończy ją 2 lipca w "Salt Palace" w Salt Lake City.

19 sierpnia – 2 września
Elvis wraca do Hiltona. Podczas tam pobytu Barbra Streisand i Elvis dyskutują na temat  jego pierwszoplanowej roli u boku Barbry w filmie "A Star is Born".
Elvis jest podekscytowany możliwością zagrania w poważnym filmie. Nadal ma aspiracje zostania poważnym aktorem. Nudzą go już wieczne wyjazdy, zdrowie pogarsza się, potrzebuje więc nowego wyzwania. Niestety, z wielu powodów  nie doszło do produkcji filmu z Elvisem w roli głównej.

27 września – 14 października 1974

Ponownie w trasie. Od 11 do 14 października występuje w "Sahara Tahoe Hotel", Nevada. Płyty wydawane w tym czasie utrzymują się na listach przebojów na różnych miejscach.

29 stycznia – 14 lutego 1975

Elvis hospitalizowany.

Marzec 1975

Nagranie live "How Great Thou Art" z albumu nagranego na jednym z koncertów w Memphis w 1974, otrzymuje Grammy w konkurencji Best Inspirational Performance. To trzecia i ostatnia Grammy dla Elvisa z czternastu nominacji (jedna nominacja pośmiertna). Wszystkie nagrody Grammy były za muzykę gospel.

18 marca – 1 kwietnia 1975

Sezon  w Hiltonie ("Spring Festival").

Kwiecień – lipiec 1975

Elvis w trasie koncertowej.

18 sierpnia – 5 września 1975

Początek sezonu w Vegas. 20 sierpnia Elvis przerywa  sezon i jest hospitalizowany w Memphis do 5 września.

Listopad 1975

Renowacja samolotu odrzutowego "Convair 880", który Elvis kupił tego roku, zakończyła się. Elvis odbywa pierwszy lot w swoim samolocie "Lisa Marie".

2 – 15 grudnia 1975

Elvis wraca do Vegas aby zakończyć przerwany sezon chorobą ("Christmas Festival").


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#26 2009-01-27 08:18:54

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

31 grudnia 1975

Specjalny koncert w noc Sylwestrową w Pontiac, Michigan. Elvis ustanawia nowy rekord – 62,500 osób na jednym koncercie.

Luty 1976
http://www.kki.pl/elvisal/l67/f1506.jpg

Tygodniowa sesja nagraniowa w Graceland. RCA przyjeżdża  ze swoim sprzętem.
Piosenki stanowią materiał na późniejszy album "From Elvis Presley Boulevard, Memphis, Tennessee" (numer jeden na liście albumów country w maju) i ponad połowę albumu Moody Blue.

17-22 marca 1976

Elvis w trasie koncertowej.

21-27 kwietnia 1976

Trasa koncertowa.

30 kwietnia – 9 maja 1976

Koncert w "The Sahara Tahoe" w Nevadzie.

27 maja - 6 czerwca 1976
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/ftd6.jpg
Trasa koncertowa.

25 czerwca – 5 lipca 1976

Trasa koncertowa.

23 lipca – 5 sierpnia 1976

Trasa koncertowa.

27 sierpnia – 8 września 1976
Koncerty w trasie.

14 – 27 października 1976

Trasa koncertowa..

29 – 30 października 1976

Kontynuacja nagrań w Graceland.

Początek listopada 1976

Elvis i Linda Thompson - jego stała przyjaciółka od 1972r., rozstają się.

Koniec listopada 1976

Elvis spotyka Ginger Alden, która będzie jego przyjaciółką do jego  śmierci.

24-30 listopada 1976

Elvis koncertuje.

2-12 grudnia 1976

"Winter Festival", ostatnie występy w Las Vegas.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/elvis_december1976.jpg
27-31 grudnia 1976

Trasa koncertowa, zakończona specjalnym koncertem w noc Sylwestrową w Pittsburghu, Pennsylvania.

12 – 21 luty 1977

Elvis w trasie

23 – 30 marca 1977

Trasa koncertowa.

1 – 5 kwietnia 1977

Elvis jest hospitalizowany w Memphis. Koncerty  od 31 marca do 3 kwietnia są odwołane.

21 kwietnia – 31 maja / 1 – 2 czerwca 1977

Trasa koncertowa

17 – 26 czerwca 1977
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/elvis_concert2.jpg
Elvis w trasie. Występy z 19, 20 i 21 czerwca są nagrywane przez RCA na późniejszy album 'live' oraz rejestrowane przez CBS TV do 'specjalnego programu telewizyjnego' (taśma z występu z 20 czerwca nie jest użyta w filmie). Program będzie nazwany “Elvis In Concert”. Będzie pokazany w telewizji po raz pierwszy 3 października tego samego roku, już po śmierci Elvisa..

26 czerwca 1977

Koncert w Indianapolis, w "Market Square Arena" okaże się  ostatnim koncertem Elvisa.

27 – 15 sierpnia 1977

Elvis odpoczywa w Memphis i przygotowuje się do następnych tras koncertowych, jakie miały mieć miejsce w sierpniu.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#27 2009-01-27 08:19:45

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

16 sierpnia 1977
Krótko po północy Elvis wraca do Graceland po wizycie u dentysty.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/08_16.jpg
Wczesny ranek 16. sierpnia spędza na przygotowaniach ostatnich szczegółów trasy. Odpoczywa z rodziną i przyjaciółmi. Ma lecieć samolotem do Portland w Maine tej nocy i 17 sierpnia wystąpić tam - później już według planu, dalej. Około siódmej rano idzie do swego pokoju aby odpocząć przed wieczornym lotem. Późnym rankiem Elvis Presley umiera na atak serca.
http://www.kki.pl/elvisal/jpg/08_17.jpg

Ogłoszone to zostaje po południu. W kilka godzin szokująca wiadomość obiega cały świat.

http://www.esnarf.com/3212b.jpg


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#28 2009-01-27 08:20:35

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

http://www.elvisworld.com.br/fotos/o%20adeu19.jpg
"Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie drugiej po południu. Zainaugurowała je Kathy Westmoreland śpiewając My Heavenly Father, a połączone zespoły J.D. Sumner and The Stamps oraz The Statesmen Quartet wykonały Sweet, sweet spirit, His hand in mine, i How great thou art. W całych Stanach wszystkie rozgłośnie radiowe uczciły smutną uroczystość minutą ciszy. O godzinie trzeciej orszak żałobny opuścił Graceland i przez Music Gates powoli wyjechał na wypełniony po brzegi Elvis Presley Boulevard, gdzie salutowany był przez ubranych w czarne koszule policjantów. Wzdłuż całej alei nagle zamilkłe i zastygłe w bezruchu tłumy spoglądały na karawanę białych cadillaków podążających w 35-stopniowym upale na odległy o 3 mile Forest Hill Cemetery. W pierwszym, prowadzącym wozie jechał Vernon Presley, w drugim trumna ze zwłokami Elvisa, a w następnym Priscilla z Lisą, Colonel Parker, członkowie najbliższej rodziny, przyjaciele i przybyli zewsząd goście.

Na mijanych transparentach widniały czrne napisy żegnające Elvisa. Wśród szpaleru prażonego słońcem tłumu sunął sznur białych samochodów otoczony kordonem policyjnych motocyklistów. Wśród wielu znakomitych gości biorących udział w żałobnej ceremoni znajdowały się największe gwiazdy kina i rozrywki. Do Memphis przyjechali John Wayne, Burt Reynolds, Ann Margret, Aammy Davis Jr. oraz Caroline Kennedy, córka zamordowanego prezydenta.

Olbrzymie ilości kwiatów nadeszły z całego niemal świata. Od pojedynczych czerwonych goździków do ułożonego z czerwonych róż, półtorametrowej wysokości psa myśliwskiego, na pamiątkę słynnego przeboju Elvisa. Na przebycie niewielkiej odległści między Graceland a cmentarzem kondukt potrzebował ponad godzinę. Na koniec długa, biała limuzyna wioząca zniweczone marzenie pokolenia wjechałe na dywan z kwiatów zalegający trawniki Forest Hill. Trumna z ciałem Elvisa, udekorowana pięcioma setkami białych róż, została przez grupę przyjaciół Presleya umieszczona w chłodnym, cichym półmroku grobowca o białych kolumnach. Wieńce przykryły cały cmentarny trawnik. Bramę pokryły czarne wstążki. Kobiety płakały, mężczyźni pochylili głowy. Ogromny tłum ogarnęła cisza. Świat pożegnał Króla."
Fragment książki "ELVIS"
Leszka C. Strzeszewskiego
http://www.elvisworld.com.br/fotos/o%20adeu21.jpg
http://www.elvisworld.com.br/fotos/o%20adeu23.jpg
http://www.elvisworld.com.br/fotos/o%20adeu25.jpg
http://www.elvisworld.com.br/fotos/o%20adeu38.jpg
http://www.elvisworld.com.br/fotos/o%20adeu34.jpg


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#29 2009-01-27 08:20:57

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

http://www.kki.pl/elvisal/pictures/vernon_joe%20.jpg
http://www.kki.pl/elvisal/pictures/elvis_funeral1.jpg
http://www.kki.pl/elvisal/pictures/priscilla_lisa.jpg
http://www.kki.pl/elvisal/pictures/elvis_funeral%20.jpg

Wywiad z Vernonem Presley'em
16 sierpnia 1977


Ten super niezwykły telefoniczno-radiowy wywiad został przeprowadzony przez Sid’a z WHBQ 16 sierpnia 1977 r między    godziną 4:30 pm a 5:30 pm. W wielu momentach Vernon jest nad wyraz opanowany i ty możesz nie zdawać sobie sprawy, że Elvis umarł, a w innych jest zupełnie załamany i wielu słów nie można zrozumieć więc nie zostały w tym tekście umieszczone.

(Uwaga edytora : Nie jest to nagrana kompletna rozmowa, ale jest to wszystko co mamy.)Vernon : Mieliśmy zamiar jechać na turnee i uh ..... nic jeszcze nie wiemy, ale sądzimy, że wkrótce dowiemy się. Na pewno wiesz co się wydarzyło ...... jak leżał tam w łazience na podłodze to wyglądał jakby nie żył .... reanimowaliśmy go i reanimowaliśmy .... zabrali go do szpitala i tam też pracowali nad nim ..... i oni nie mogli .... rozumiesz ?Sid : Byłeś z nim dzisiaj?Vernon :Nie, uh ... nie przed jego śmiercią. Nie, ja byłem tutaj ..... w moim biurze .... sądziłem, że śpi ..... ponieważ zawsze w dzień spał ... i uh, nie rozmawiałem z nim dzisiaj .... rozmawiałem w nocy i spytałem czy wszystko w porządku.Sid : Panie Presley, czy miał problemy z sercem ?Vernon : Właśnie mówiłem lekarzowi, że o ile wiem nigdy nie miał żadnych problemów z sercem.Sid : Czy podjęliście przygotowania do pogrzebu ?Vernon : Nie zajmowałem się jeszcze tym .... to będzie tak jak to bywa zwykle .... dom pogrzebowy i myślę poważnie nad przewiezieniem ciała tutaj .... tutaj do Graceland .... do pogrzebu ... dopóki nie przygotują wszystkiego i nie zabiorą go stąd.Sid : Czy Graceland będzie otwarty dla publiczności ?Vernon : Nie mogę na to ci odpowiedzieć Sid, ale nie sądzę żeby to było możliwe. Myślę, że może być wielu ludzi i nie byliśmy w stanie ich przyjąć. Mam pewność, że wszyscy chcieliby wejść ..... ale mogłoby być tylu, że nie poradzilibyśmy sobie. Są tutaj tłumy i przy szpitalu także.Sid : Czy będzie pochowany na tym samym cmentarzu co jego matka ?Vernon : Uh ..... jak sądzę, to tak, ale nie robiliśmy żadnych przygotowań. Nie rozmawiałem na ten temat z nikim ...., ale jestem pewny, że będzie to Forest Hill ..... tak.Sid : Kiedy ostatni raz rozmawiałeś z Elvisem ?Vernon : Ostatniej nocy.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#30 2009-01-27 08:21:21

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

Sid : Jak się czuł?? Co mówił??Vernon : Dobrze, właśnie wchodził i powiedział, że jeszcze nic nie jadł i szedł coś zjeść (Uwaga edytora : Wielu ludzi mówiło i pisało, że Elvis na trzy dni przed turnee nic nie jadł. Ten wywiad z Vernonem dowodzi, że wszyscy mylili się.) Porozmawialiśmy przez chwilę .... powiedziałem mu, że jadę z nim na turnee i odpowiedział, że będzie miło i znacznie weselej .... rozumiesz .... i dodał, że zawoła mnie trochę później, ale nie zawołał. Przypuszczałem, że poszedł spać.Sid : Tego ranka jak mówisz czuł się znakomicie ?Vernon : Aha .... moja siostra była u niego w pokoju na górze i rozmawiała z nim .... chodził sobie w koło .... zawołał pielęgniarkę i porozmawiał z nią także i jak powiedziała wydawał się w dobrym nastroju i czuł się wyśmienicie ..... rozumiesz?Sid : Mr Presley, pozwól że powiem, iż wspaniale znosisz to wszystko. Dziękuję za rozmowę.Vernon : Ciężko mi mówić .... ty wiesz. Nic jeszcze nie wiem .... rozumiesz. Ja nie mogę w to uwierzyć .... jak tylko będziemy wiedzieli co się wydarzyło, .... jestem pewny, że wszyscy dowiedzą się ... i ty również.Sid : Czy w twojej rodzinie miał ktoś kłopoty z sercem ?Vernon : Tak, oczywiście .... dwa lata temu miałem zawał.Sid : Tak, to prawda.Vernon : O ile pamiętam, dziewiętnaście lat temu 14 sierpnia 1958 r. zmarła jego matka i lekarz stwierdził, że był to albo normalny atak serca albo zator płucny .... lub coś w tym rodzaju.Sid : Krąży wiele pogłosek o zdrowotnych problemach Elvisa, ... (jego długa przerwa) ..... co powiesz na ten temat.Vernon : No więc, wiele z nich to zwykłe plotki .... on był w doskonałej formie .... oczywiście ... uh .... miał trochę nadwagi ..... może większą niż chciał. Ludzie próbują przedstawić go w znacznie gorszym świetle niż w rzeczywistości było. On był silny .... uh.... ty wiesz też.Sid : Była tam Ginger ?? Planował z nią małżeństwo ? Czy to prawda czy plotki ?Vernon : Kiedy to się wydarzyło ona spała, a kiedy się obudziła pomyślała, że poszedł do łazienki albo gdzie indziej. Wstała i zaczęła go szukać i kiedy weszła do łazienki zobaczyła go leżącego twarzą ku podłodze. Wyglądało tak, jakby on miał właśnie .... uh .... ty wiesz .... skorzystać z łazienki i umarł ... to znaczy ... nagle. Oczywiście to nie jest nic pewnego ... nie jestem autorytetem .... za jakąś godzinę otrzymamy faktyczny raport.Sid : Dziękuję Mr Presley …. , wiesz, że nagrywam naszą rozmowę i zamierzam puścić ją w radio ... OK. Sir ? Jest mi trudno wyrazić co czuję .... Ty wiesz ..... do ciebie, Elvisa i Twojej rodziny ... rozumiesz.Vernon : Sid, rozumiem to i .... uh .... to jest dla mnie trudne .... w pierwszej chwili nie mogłem w to uwierzyć ..... rozumiesz? To taka nagła sprawa. Dopóki nie przyjechał ambulans próbowaliśmy go ratować i mówiłem do niego ...... starałem się zmusić go do oddychania .... jak przyjechli też go reanimowali .... , ale nie dawał znaku życia .... i zdaje mi się, ..... że .... uh ... ja nie wiem .... ja mam nadzieję .... i to mnie trzyma .....  (Vernon płacze i w tym momencie nie można zrozumieć żadnego słowa.)Sid : Mr Presley, wiem przez co przechodzisz .... jeżeli będziemy mogli coś zrobić dla ciebie, proszę nie wahaj się i dzwoń do mnie.Vernon : Dziękuję, Sid. Dziękuję.

Uwaga edytora : Nie wiemy czy Vernon i Sid z WHBQ rozmawiali ze sobą jeszcze raz tej nocy.


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#31 2009-01-27 08:21:38

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: Biografia

2 październik1977
Trumna przeniesiona do Graceland

3 październik1977

Stacja CBS wydała special “Elvis In Concert”


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

#32 2009-01-29 23:47:50

LUCHOPARGA
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-01-27
Posty: 3

Re: Biografia

felicitaciones   teresa elvis muy buena la biografia   te felicito               luchoparga

Offline

 

#33 2012-02-04 17:26:09

Sówka
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-01-27
Posty: 16

Re: Biografia

Pozwolę sobie coś dodać, z miłości do Elvisa, oczywiście:-)  Otóż twierdzi się ogólnie, że Elvis nigdy nie występował w Europie, ani nigdzie, oprócz Stanów i Kanady, a to....nieprawda!
Twierdzi tak George Bernard - "połowa" duetu George i Bert Bernard, który współpracował z przodującymi piosenkarzami w latach 50. i 60.  W czasie, kiedy Elvis był w wojsku w Niemczech, dostał urlop i pojechał na kilka dni do Paryża. Podczas tego pobytu kilka razy odwiedzał ekskluzywny klub LIDO. Pewnej nocy, kiedy czekał, po przedstawieniu, na Georga Bernarda, który poszedł się przebrać...Ale dalej to już sam George:
"Nie lubiłem Elvisa i uważałem, że jego rock-and-rolowe występy są do niczego. Miałem też córkę, nastolatkę, która była fanką Elvisa i chyba byłem trochę o niego zazdrosny. Kiedy jednak spotkałem go w Lido tamtej nocy, zobaczyłem dżentelmena tak uprzejmego, jak można sobie wymarzyć i tak czarującego, jak książę. Mieliśmy pójść gdzieś na kawę i Elvis miał na mnie poczekać.  Kiedy wyszedłem, przebrany, z garderoby, usłyszałem, jak ktoś gra na pianinie delikatnie i bardzo umiejętnie. Zatrzymałem się i słuchałem. Przypomniał mi się ten wielki pianista George Shearing... Wtedy jakiś głos zaczął śpiewać - tak cicho - na melodię, którą grano na pianinie. Była to romantyczna piosenka bluesowa "Willow-Weep For Me".
Musiałem zobaczyć kto to śpiewa i muszę przyznać, że nigdy nie oczekiwałem iż osobą pochyloną nad pianinem będzie Elvis Presley.  To był ON - otoczony całą grupą ludzi całkowicie zaczarowanych: jedni stali, inni opierali się o pianino, a jeszcze inni siedzieli na podłodze. Kelnerzy, sprzątaczki, posługacze, gońcy i wszyscy inni, którzy pracowali w Lido właśnie dostali za darmo coś, czego nikt inny w całej Europie nie mógł dostać, choćby za fortunę - koncert Elvisa Presleya.  Elvis śpiewał ponad pół godziny, a jego twarz była rozmarzona i zadowolona. On naprawdę dobrze się bawił. Skłaniał głowę kiedy słuchacze oklaskiwali go cicho pod koniec każdego 'kawałka' i natychmiast przechodził do następnego.
Nie mogłem nie być pod jego wrażeniem! Przede wszystkim przekonałem się, że Elvis ma naprawdę wspaniały głos, a także że on był naprawdę wspaniałym pianistą. A ja nawet nie wiedziałem, że on umie grać na pianinie.  Cały ten jego występ był jak popis artysty z wieloletnim doświadczeniem w klubach nocnych, a przecież on miał zaledwie 22 lata".
       Taki właśnie był Elvis. A chwile takie zdarzały się potem częściej, kiedy w przerwach na planie filmowym w Hollywood, grał dla ludzi z obsługi. Wielki, wspaniały człowiek!!!:-)

PS. Może ta historia jest już tu gdzieś opisana, ale to forum jest tak duże, a ja taka "świeża", że i tak bym nie znalazła. A jeśli jestem pierwsza, to tym bardziej mi miło:-)

Offline

 

#34 2012-02-04 18:04:09

Danusia
Administrator
Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 41242

Re: Biografia

Sówka, to bardzo piękny wyjątek tekstu 'Czary w Lido' z 'Prywatne życie Elvisa' - Petera Haninga. img/smilies/smile


"Until we meet again, may God bless you…adios." Elvis Presley

Offline

 

#35 2012-02-04 18:18:28

Sówka
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-01-27
Posty: 16

Re: Biografia

Tak!!! Uwielbiam tę książeczkę i często do niej wracam.  Głównie z braku innych pozycji, albo z braku możliwości zdobycia ich w języku polskim. Mam tylko jeszcze Strzeszewskiego i to wszystko, a chciałabym więcej w miarę obiektywnych biografii Elvisa.
Pozdrawiam miło:-)

Offline

 

#36 2015-02-23 15:00:24

zdravcio
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-02-19
Posty: 2

Re: Biografia

Będzie lektura na dzisiejszy wieczór :-)

____________________________
Volvo BL71, koparko-ładowarki

Ostatnio edytowany przez zdravcio (2015-02-25 15:53:12)

Offline

 

#37 2015-02-23 21:36:04

Danusia
Administrator
Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 41242

Re: Biografia

Witaj w świecie Króla zdravcio i przyjemnej lektury!img/smilies/smile


"Until we meet again, may God bless you…adios." Elvis Presley

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting 1.2.13
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo