ELVIS CENTRUM

International Centre Of Elvis Presley

  • Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-02-08 10:46:28

Max
panna
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 13592

ARTIST OF THE CENTURY

http://www.kki.pl/elvisal/rca_box/elvis_aotc.jpg

"Śpiewam jak nikt inny"
Elvis Presley, 1954
      
      
      Wiek XX należy do Elvisa Presleya. Nic nie może umniejszyć wpływu, jaki wywarł on w r. 1956, kiedy jego głos i muzyka przekroczyły granice zarówno rasowe, jak i kulturowe, zmieniając oblicze muzyki popularnej. Być może stwierdzenie - tak, jak zrobił to kiedyś John Lennon - że przed Elvisem nie było niczego może nie odpowiadać prawdzie, lecz po Elvisie owo "nic" posiada tę samą treść.


Muzyka Elvisa objęła swym zasięgiem cały świat. Pomimo że ani raz nie wystąpił poza obszarem Ameryki Północnej, XX - wieczne media przekazują jego przesłanie do najdalszych zakątków naszego globu. Percepcja Elvisa w różnych krajach jest odmienna. Czasami zdjęcia Elvisa podlegały retuszowi i konieczne były działania mające na celu odtworzenie pierwowzoru w celu zmaksymalizowania jego lokalnego uroku.

Tym, co stanowiło element stały i niezmienny, był unikalny, nadzwyczajny głos Elvisa. Jego skala oraz niezwykła ekspresja były czynnikami decydującymi o tak wyjątkowym charakterze jego muzyki. Elvis nigdy nie był więźniem obowiązujących konwencji. Największe znaczenie zawsze miały jego osobiste odczucia i własne zrozumienie muzyki. Obecnie śpiew Elvisa zagościł na stałe w sercach i pamięci milionów ludzi, którzy odnaleźli w jego sposobie tworzenia muzyki odbicie swych własnych nadziei i aspiracji.

ARTIST OF THE CENTURY stanowi wyraz hołdu oraz potwierdzenie odbioru i wysokiej oceny największych wykonań wokalnych Elvisa, ponieważ wybór utworów dokonany został przez fanów, krytyków muzycznych oraz muzyków i wokalistów z całego niemal świata.

Elvis był pierwszą supergwiazdą w skali globalnej. Jest on - z uwagi choćby na ilość sprzedanych płyt - największym artystą wszech czasów. Oto Elvis Presley - ARTYSTA XX WIEKU.

Wytwórnia płytowa RCA, 1999
Jest to tłumaczenie komentarza wytwórni RCA do 3 - płytowego boxu, stanowiącego ukoronowanie całego cyklu wydawniczego pod tytułem "ARTIST OF THE CENTURY", znakomitego zarówno od strony technicznej, jak i edytorskiej. Komentarz ten zawiera w sobie wszystko i mówi sam za siebie. Każde dodane słowo byłoby zbędne. Elvis jest po prostu ARTYSTĄ WSZECH CZASÓW, niezależnie od wyników lokalnych rankingów, o których decydują różne czynniki. Warto jednak przypomnieć te słowa w momencie, gdy zbliżamy się do końca naszego stulecia (i tysiąclecia) oraz do 65. rocznicy urodzin artysty będącego największym fenomenem kulturowym i socjologicznym naszych czasów. Warto je przytoczyć szczególnie w naszym kraju, w którym - ze względu na dziwną politykę edytorską i równie dziwną politykę mediów - Elvis Presley jest wciąż zbyt mało znany i doceniany. Trudno znależć w księgarniach polskojęzyczne pozycje poświęcone Presleyowi (często brakuje jego nazwiska w encyklopediach muzyki rozrywkowej). Wydawnictwa oferują jedynie - o ile w ogóle - książki "sensacyjne", co wynika ze względów czysto komercyjnych. Brak natomiast prac przedstawiających dorobek muzyczny Elvisa oraz jego wkład w historię nie tylko muzyki, lecz również szeroko pojętej kultury naszego stulecia. Zbyt rzadko gości on również na antenie radiowej : zbyt rzadko i w zbyt wąskim spektrum - nieliczne są utwory z lat 60., a jego dokonania muzyczne z lat 70. pozostają wciąż prawie zupełnie nie znane. "Wstydzą się" również źródła swoich inspiracji polscy piosenkarze - czasem wynika to z całkowitej nieznajomości tematu i ignorancji, czasem ze swoiście pojętego snobizmu. Warto więc może również im polecić przeczytanie owego któtkiego komentarza wytwórni RCA oraz wysłuchanie choćby tylko tych trzech CD's i przeczytanie choćby kilku słów najwybitniejszych przedstawicieli świata muzycznego i dziennikarskiego.
Miłym "polskim akcentem" jest umieszczenie wśród setek wypowiedzi znajdujących się we wkładkach do poszczególnych krążków refleksji dwóch polskich dziennikarzy radiowych : Marka Niedżwieckiego i Marii Szabłowskiej (autorki bardzo kontrowersyjnej książki "Elvis - Amerykański Sen"). Przytoczmy je więc może w dowolnym tłumaczeniu:
"On zmienił moje życie. Słuchając jego piosenek uczyłam się angielskiego. Dorastanie za 'żelazną kurtyną' było łatwiejsze dzięki Elvisowi. Oznaczał dla nas wolność" - Maria Szabłowska, program I PR.

"Sądzę, że w okresie, gdy znajdował się pośród nas, nie byłem jednym z największych jego fanów... Teraz tego żałuję. Z każdym rokiem brakuje mi go coraz bardziej. Nie ma nikogo, kto śpiewa tak, jak robił to on. Nie ma już artystów takich, jak on ; gwiazd takich, jak on" - Marek Niedżwiecki, pr. III PR.


http://i17.photobucket.com/albums/b82/Charmed31/Elvis%20Presley/tcb_elvis_gif.gif

Offline

 

#2 2009-02-08 10:48:23

Max
panna
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 13592

Re: ARTIST OF THE CENTURY

http://www.kki.pl/elvisal/jpg/artist_cover.jpg

Disc 1

THAT'S ALL RIGHT
GOOD ROCKIN' TONIGHT
BABY LET'S PLAY HOUSE
MYSTERY TRAIN
TRYING TO GET TO YOU
HEARTBREAK HOTEL
BLUE SUEDE SHOES
MY BABY LEFT ME
LAWDY, MISS CLAWDY
HOUND DOG
ANY WAY YOU WANT ME (THAT'S HOW I WILL BE)
DON'T BE CRUEL
LOVE ME TENDER
LOVE ME
ANYPLACE IS PARADISE
ALL SHOOK UP
GOT A LOT O' LIVIN' TO DO!
(LET ME BE YOUR) TEDDY BEAR
ONE NIGHT
JAILHOUSE ROCK
(YOU'RE SO SQUARE) BABY I DON'T CARE
TREAT ME NICE
DON'T
SANTA CLAUS IS BACK IN TOWN
TROUBLE
HARD HEADED WOMAN
WEAR MY RING AROUND YOUR NECK
A BIG HUNK O' LOVE
(NOW AND THEN THERE'S) A FOOL SUCH AS I

Disc 2

STUCK ON YOU
IT'S NOW OR NEVER
ARE YOU LONESOME TONIGHT?
A MESS OF BLUES
LIKE A BABY
THE GIRL OF MY BEST FRIEND
SUCH A NIGHT
RECONSIDER BABY
SURRENDER
CAN'T HELP FALLING IN LOVE
THAT'S SOMEONE YOU NEVER FORGE
LITTLE SISTER
(MARIE'S THE NAME) HIS LATEST FLAME
ANYTHING THAT'S PART OF YOU
GOOD LUCK CHARM
SHE'S NOT YOU
RETURN TO SENDER
(YOU'RE THE) DEVIL IN DISGUISE
MEMPHIS TENNESSEE
IT HURTS ME
DOWN IN THE ALLEY
RUN ON
TOMORROW IS A LONG TIME
BIG BOSS MAN
GUITAR MAN
TIGER MAN

Disc 3

IF I CAN DREAM
IN THE GHETTO
SUSPICIOUS MINDS
DON'T CRY DADDY
I'LL HOLD YOU IN MY HEART
STRANGER IN MY OWN HOME TOWN
AFTER LOVING YOU
ONLY THE STRONG SURVIVE
THE WONDER OF YOU
POLK SALAD ANNIE
I'VE LOST YOU
YOU DON'T HAVE TO SAY YOU LOVE ME
I JUST CAN'T HELP BELIEVIN'
MERRY CHRISTMAS BABY
I'M LEAVIN'
AN AMERICAN TRILOGY
BURNING LOVE
ALWAYS ON MY MIND
PROMISED LAND
FOR THE HEART


http://i17.photobucket.com/albums/b82/Charmed31/Elvis%20Presley/tcb_elvis_gif.gif

Offline

 

#3 2009-02-08 11:44:55

TeresaElvis
Administrator
Skąd: Warszawa-Memphis
Zarejestrowany: 2008-11-05
Posty: 6825

Re: ARTIST OF THE CENTURY

Posiadam ten album, każdy fan powinien go mieć img/smilies/smile


Czasem wydaje mi się , że to sen, ale mam nadzieję, że nigdy się nie obudzę. ELVIS

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting 1.2.13
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo